Flash News

E-TJERA

Si po hyjnë adoleshentët shqiptarë në Britani për të punuar për bandat e drogës; futen në burg për të fituar azil

Si po hyjnë adoleshentët shqiptarë në Britani për

Adoleshentët shqiptarë po hyjnë fshehurazi në Britaninë e Madhe dhe bashkohen me bandat e drogës me qëllim që të dërgohen në burg dhe të përfitojnë azil.

“Daily Mail” shkruan se të rinjtë përdoren nga bandat si famëkeqja “Hellbanianz” dhe rekrutohen për të punuar në fermat e kanabisit ose për të shpërndarë drogë në pronat e Britanisë. Të vëzhguar nga afër nga bandat, adoleshentët punojnë për të shlyer borxhin e tyre ndaj kontrabandistëve të njerëzve përpara se të dërgojnë para në shtëpi.

Nëse kapen nga policia, burrat pranojnë burg sepse avokatët e mafias përdorin një boshllëk ligjor për të bllokuar deportimin në Shqipëri duke pretenduar se ishin viktima të skllavërisë moderne.

Bandat shqiptare kanë kapur kontrollin e ekonomisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 viteve të fundit pasi kanë krijuar një aleancë me kartelet e drogës në Amerikën Latine.

Midis tyre, banda Hellbanianz e vendosur në pronën Gascoigne në Barking, në Londrën Lindore është vendosur si një forcë e keqe për t'u llogaritur. Ekuipazhi famëkeq nxjerr në pah pasurinë e tyre duke ndarë video në mediat sociale të makinave të tyre sportive flash, bizhuterive dhe tufa parash.

Arrogantë dhe pa frikë nga policia, gangsterët e maskuar të Hellbanianz-it madje shpërndanë video muzikore që tregonin automjete të blinduara të pajisura me mitralozë të rëndë që parakalonin rreth një banese në Londër.

Ndërsa kunjat e mbretit të drogës për bandën pozojnë të gëzuara në burgjet e qeta britanike me tuta stilistike me grafite 'Hellbanianz' ose 'HB' të skalitura në muret e qelive të tyre.

Vetëm Hellbanianz besohet se trafikon drogë me vlerë miliona paund në vend çdo vit. Por ekuipazhe më të vogla shqiptare dhe tregtarë të pavarur po ngrihen gjithashtu në Britani.

Në janar, një tregtar droge, i cili mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar me një varkë emigrantësh, u gjet duke drejtuar një fermë kanabisi prej 649,000 £ në një rezidencë historike skoceze me 15 dhoma.

Flogerd Baqli, 26 vjeç, gënjeu se ishte viktimë e trafikimit të qenieve njerëzore kur ishte pjesë e një bande të krimit të organizuar që mbikëqyrte një kultivim të madh droge në Dundee.

Gjykatës së Sherifit të Dundee iu tha se 649 bimë kanabisi u gjetën brenda rezidencës së listuar - që vlerësohet të jetë me vlerë 1.4 milion £ - kur ajo u bastis nga policia. Baqli - i cili mbërriti në Angli me një varkë nga Franca - u përpoq të ikte, por ai u kap pas një ndjekjeje nga policia dhe u arrestua afër pronës.

Ndërsa në gusht, bosi i drogës Selamet Mehmetaj, i quajtur "Djalli" u burgos për katër vjet e gjysmë për drejtimin e fabrikave të kanabisit me staf të emigrantëve të paligjshëm që shpërndanin drogë me vlerë miliona paund në vit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

"Djalli" ishte i njohur për mburrjet e tij të tmerrshme në rrjetet sociale pasi ai përshkroi se si më parë rrëmbeu dhe preu gishtat e një rivali që i kishte penguar.

Rënia e Mehmetajt nisi pasi gazetarët e Mail të paraqitur si tregtarë që duan të blejnë drogë me shumicë e kontaktuan atë përmes faqes së tij në Instagram të titulluar 'Gjaku shqiptar'.

Në faqe, ai tregoi fabrikat e tij të kanabisit dhe postoi video për të nënvizuar se cilat lloje ishin në dispozicion për klientët.

Ai pranoi të takohej në shtëpinë e tij në Palmers Green, në Londrën Veriore, ku tregoi se si shpenzoi paratë nga biznesi i tij i paligjshëm për një mënyrë jetese të mrekullueshme, duke përfshirë një Mercedes-Benz CLA AMG prej 50,000 £, një Audi RS7 - të cilin ai e nget me mbi 200 mph në autostrada duke përdorur targa false - dhe një makinë Formula 3 për gara jashtë rrugës.

Të fundit