Flash News

E-TJERA

Situata politike në Shqipëri, Burimi: Çështja mund të shkojë në tryezën e bisedimeve në Bruksel

Situata politike në Shqipëri, Burimi: Çështja mund të

 

Analisti Genc Burimi deklaroi se situata politike në Shqipëri dhe aksionet e opozitës, mund t’i sjellin kosto të larta qeverisë.

Në një lidhje direkte për Syri Tv, Burimi u shpreh se sot mazhoranca është e aftë të çojë në pranga një deputet të opozitës, duke e çuar vendin drejt një krize politike. Ai shtoi se kjo situatë nuk mund të kalojë pa u trajtuar nga Brukseli.

“Sot kjo opozitë ka këtë fakt të jashtëzakonshëm që çështja mund të shkojë në tryezën e bisedimeve në Bruksel. Nuk mund të kalohet më kështu rastet shqiptare. Mund të jetë kosto shumë e lartë sepse kjo opozitë sot po merr një rrezik shumë të lartë. Mund të kemi një anëtarë të opozitës që mund të përfundojë në pranga.

Mund të jetë një nga këta që sot në parlament po bëjnë këtë revoltë. Kjo mazhorancë është e aftë sot të kërcënojë që të dërgojë SPAK-un ti çojë në burgosje, pra t’i heqë dhe imunitetin. Vendi mund të hyjë në krizë politike . Ti vësh prangat si Erdogani thjeshtë sepse kërkoi të justifikohej ajo  ç’ka është zgjedhur, kjo s’mund të rrijë në Bruksel pa u trajtuar dhe perëndimorët do kenë presionine  shtypit perëndimor që po I hedh jehonë pikërisht kërkesave të opozitës”, tha Burimi.

Të fundit