Flash News

E-TJERA

Të vrasin natën, e të qajnë ditën/ Ngjashmëria e krimit në Kosovë me pilotin grek dy vjet më parë

Të vrasin natën, e të qajnë ditën/ Ngjashmëria e

Vrasja e Liridona Ademajt më 29 nëntor në fshatin Bërnicë në Prishtinë ka ngjallur mjaft zemërim në opinionin publik, si në Kosovë, ashtu edhe në Shqipëri.

Kjo pasi në mesin e të dyshuarve është edhe bashkëshorti i saj, Naim Murseli, i cili fillimisht e raportoi ngjarjen e rëndë si grabitje.

Autoritetet e drejtësisë ende nuk e kanë bërë të ditur motivin e kësaj vrasjeje, por deri tani dyshohet se ai mund të përfitonte nga një policë sigurimi jetë jashtëzakonisht e lartë në rast se nuk do të zbardhej rasti i vrasjes, deri në rreth 8 milionë kronave suedeze, që korrespondon me afërsisht 850 mijë euro.

Për publikun, ky skenar duket i njohur sepse vetëm dy vjet më parë një rast tejet i ngjashëm bëri bujë edhe në Greqi.

Greku Babis Anagnostopoulos vrau bashkëshorten e tij 20-vjeçare Caroline Crouch në maj të vitit 2021 në një shtëpi në periferi të Athinës.

 Ai krijoi një skenar të “çmendur” për të kamufluar vrasjen më makabër të viteve të fundit në Greqi, duke bëre jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Por, në fund rezultoi se Babis e mbyti 20-vjeçarjen britanike për vdekje me një jastëk para vajzës së saj 11-muajshe në orët e para të 11 majit të kaluar.

Për këtë, ai është dënuar me 27 vite burg e gjysmë dhe vuan dënimin në burgun e sigurisë së lartë Korydallos, i cili konsiderohet si një nga burgjet më të ashpër në Evropë.

 

 

Të fundit