Flash News

E-TJERA

Tensionet në Kuvend, Burimi: PS fiton me forcë, por po humb politikisht

Tensionet në Kuvend, Burimi: PS fiton me forcë, por po humb

Analisti Genc Burimi deklaron se mazhoranca është e detyruar t’i shkojë deri në fund rrugës së saj ashtu sikurse edhe opozita.

Duke folur në Ora News, ai thekson se mazhoranca po fiton me forcë, por me një kosto shumë të madhe politike sepse kjo do të shqetësojë partnerët.

BurimiMazhoranca është e detyruar që t’i shkojë deri në fund rrugës së saj ashtu sikurse edhe opozita me refuzimin e çdo akti parlamentar derisa e drejta për ngritjen e komisioneve nuk është plotësuar. Momentalisht është duke fituar mazhoranca meqë ka forcën, por me një kosto shumë të madhe politike sepse kjo do të shqetësojë partnerët ndërkombëtar.

Në një demokraci kur kërkohet dialog i bëhet mazhorancës, pra a mund të lëshojë ajo pe, duke respektuar kushtetutën dhe hapjen e komisioneve parlamentare. Skenar tjetër të opozitës shoh rikthimin në protesta në rrugë, por të fundit nuk kanë dhënë rezultat. Kjo rrugë e dytë është më e lehtë sepse ka më pak harxhe sesa të nxjerrësh njerëzit në rrugë.

 

 

Të fundit