Flash News

E-TJERA

“Dëgjoj sulmet e një pale apo palës tjetër...”, Patozi këshillë Topallit: Thjesht duhen injoruar, Jozefina!

“Dëgjoj sulmet e një pale apo palës tjetër...”,
Foto/ Në të majtë ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli; djathtas anëtari i bordit të BD, Astrit Patozi

Anëtari i Bordit të Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka reaguar pas deklaratës së ish-kryeparlamentares, Jozefina Topalli, se do të nisë një angazhim të ri politik.

Teksa mbështet nismën e Topallit duke i thënë se “mund të bësh çfarë të duash Jozefina sepse je në të drejtën tënde si një ndër personalitetet e forta të PD-së dhe të djathtës ndër vite”, Patozi ka edhe një këshillë për ish-kryeparlamentaren.

"Këta janë të vetmit "pronarë" në botë, që tërbohen pasi marrin vesh se personi, që kanë larguar nga ndërmarrja e tyre, ka mundur të gjejë një punë tjetër. Thjesht duhen injoruar Jozefina!", thotë Patozi, teksa shton se:"Si unikalë që janë në marrëzinë dhe injorancën e tyre, ata duhen mëshiruar dhe injoruar."

Kujtojmë se, në një prononcim më herët, Topalli tha se: "Dëgjoj sulmet e një pale, e pastaj të palës tjetër, që për karriget e tyre merren vesh aq bukur dhe më kujtojnë vetëm fletërrufetë e kohës së vjetër.  Unë të vërtetat e mia me parti pa parti do t’i them. E vërteta është Liria ime. Të mërkurën do i bashkohem një grupi që quhet “Lëvizja për Ndryshim"."

Mesazhi i plotë i Patozit:

THJESHT DUHEN INJORUAR, JOZEFINA!

Mund të bësh çfarë të duash Jozefina, parti, lëvizje, shoqatë, grupim, koalicion, aleancë etj dhe je në të drejtën e Zotit. Edhe në të drejtën tënde, sigurisht, si një ndër personalitetet e forta të Partisë Demokratike në vite, por edhe të së djathtës në përgjithësi.

Vetëm një gjë do ta kisha këshilluar modestisht të mos e bëje: që të humbje kohë, duke u marrë me stalinistët e fundit në Europë, të cilët veçse të bëjnë nder duke të sulmuar.
Nuk pretendoj t'i njoh sa duhet ish-republikat e largëta sovjetike sot, por jam i sigurt se në kontinentin tonë nuk gjenden të dytë si këta shakaxhinjtë e Republikës së Re.

Ata e dinë se opozita është pronë dhe ti je duke i hyrë në oborrin e tyre, ndaj dhe kanë frikë se mund t'u marrësh ndonjë copë. Nuk kanë faj, se të tillë e kanë parë shembullin nga i pari i tyre në gjithë këto vitet e fundit. Por tek e fundit, janë të sinqertë në këtë çështje.

Edhe në Shqipëri nuk kanë mbetur të tjerë që ta mendojnë politikën kaq vjetërsisht sa këta. Madje as tek ata që trashëguan Partinë e Punës, që përmbysëm në 1990-ën. Të cilët janë aq të mençur sa të mos e konsiderojnë tradhtar Ilir Metën, megjithëse ka më se 15 vjet që po ua nxin jetën, sepse me sa duket e kanë mbledhur mendjen që jetojmë në një sistem të ri, edhe pse nuk e kanë dashur, madje ende mund të mos e duan.

Që të mos zgjatem me këtë temë të pakëndshme, këta janë të vetmit "pronarë" në botë, që tërbohen pasi marrin vesh se personi, që kanë larguar nga ndërmarrja e tyre, ka mundur të gjejë një punë tjetër.
Dhe si unikalë që janë në marrëzinë dhe injorancën e tyre, ata duhen mëshiruar dhe injoruar.

Të fundit