Flash News

E-TJERA

U lirua nga burgu i Lushnjës, si e fitoi Saimir Tahiri “lirinë” pas 16 muajsh në qeli

U lirua nga burgu i Lushnjës, si e fitoi Saimir Tahiri

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri u lirua nga burgu me Gjykatën e Elbasanit që vendosi ta linte në “arrest shtëpie”.

Ai ishte i dënuar më 4 shkurt 2022 me 5 vite burg, që për shkak të gjykimit të shkurtuar u reduktua në 3 vite e 4 muaj burg, teksa prej muajsh kishte kërkuar lirinë nga Gjykata nëpërmjet njohjes së kohës së paraburgimit.

Tahiri ka qëndruar rreth 16 muaj burg qeli. ku fillimisht ka qenë në qeli në Peqin dhe më pas në burgun e Lushnjës. 

Ish-ministri u lirua me kusht pasi gjatë përballjes me gjykatën kishte kryer pjesën më të madhe të dënimit, duke qenë se një pjesë e kishte kaluar në shërbim prove gjatë dhënies së vendimit.

Tahiri sipas prokurorisë, rezultonte se kishte favorizuar grupin kriminal të drejtuar nga Moisi Habilaj, i cili kishte funksionuar në shtetin italian. SPAK kërkoi 12 vite burg për Tahirin, por GJKKO vendosi ta rikualifikojë veprën penale dhe e dënoi atë vetëm për shpërdorim detyre me 5 vite burg, i cili për shkak të gjykimit të shkurtuar u reduktua në 3.4 vite burg.

 

Të fundit