Flash News

E-TJERA

Zbardhet dëshmia e mikut të Fatjon Dervishit, 37-vjeçari u qëllua 55 herë

Zbardhet dëshmia e mikut të Fatjon Dervishit, 37-vjeçari u

Fatjon Dervishi u ekzekutua pak pas mesnate më 27 shtator në Katund të Sukthit. 37-vjeçari u qëllua plot 55 herë nga persona ende të paidentifikuar. Grupi hetimor dyshon se në atentat kanë marrë pjesë dy autorë.

Sipas dëshmisë të mikut i cili e shoqëronte natën kur ndodhi atentati, autorët kishin qëlluar dy herë me breshëri kallashnikovi. Ergis Shahini ka treguar se fillimisht ka parë Fatjonin të plagosej.

Ai shton se ka kërkuar ndihmë, por askush nuk e ka ndihmuar.

“Duke ecur në rrugë tek shinat e trenit në Sukth, Toni ka ulur shpejtësinë e makinës pasi bëheshin punime dhe rruga ishte disi me gropa. Në atë moment dëgjoj një breshëri arme zjarri automatik, pak pauzë, as 2 sekonda dhe një breshëri tjetër të cilat vinin nga krahu i shoferit. Kam parë se Toni u plagos pasi e lëshoi veten nga krahu ku isha unë. Kam dalë nga makina pasi unë nuk kisha dëmtime nga breshëria dhe kam bërtitur duke kërkuar ndihmë. Kanë dalë disa persona, por nuk janë afruar dhe janë futur përsëri në shtëpitë e tyre. Gjatë kësaj kohe në rrugë ka kaluar një makinë fuoristradë ML e zezë me xhama të zinj dhe mbas saj një Opel i vogël ngjyrë gri. I kam kërkuar ndihmë duke bërtitur dhe bërë me duar, por nuk kanë ndaluar”, ka deklaruar ai.

Të fundit