Flash News

E-TJERA

Goditet banda narkotrafikantëve në Belgjikë, sekuestrohen rreth 8 kg kokainë, mes të arrestuarve 2 shqiptarë

Goditet banda narkotrafikantëve në Belgjikë, sekuestrohen rreth 8
Foto Ilustruese

Autoritetet belge kanë goditur një bandë të trafikut të drogës në qytetin e Hasselt. Gjatë operacionit, u arrestuan 11 persona, mes të cilëve 4 belgë, 5 kolumbianë dhe 2 shqiptarë.

Policia zbuloi se kokaina po përpunohej jashtë vendit në kuti kartoni, të cilat më pas përdoreshin si paketim për dërgesat. Në laborator u gjetën rreth 8 kilogramë kokainë të prodhuar, përveç një sasie të madhe kartoni nga e cila duhej të nxirrej ende kokainë.

Kuti kartoni dhe materiale për nxjerrjen e kokainës u gjetën gjithashtu në vendndodhjen tjetër në Limburg.

Përveç kokainës dhe materialeve të përpunimit, u sekuestruan edhe 20 mijë euro, katër makina dhe sende të tjera me vlerë. Gjithsej njëmbëdhjetë të dyshuar u arrestuan: tetë në Limburg dhe tre në Flandrën Lindore. Këtu përfshiheshin katër belgë, pesë kolumbianë dhe dy shqiptarë.

Latest news