Flash News

Kosova

Sulmi ndaj efektivëve të Policisë në veri të Kosovës, vjen reagimi i parë nga Vuçiç

Sulmi ndaj efektivëve të Policisë në veri të

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka folur për herë të parë pas sulmit në veri të Kosovës, ku u vra një efektiv i policisë së Kosovës dhe u plagos një tjetër.

Përmes një deklarate për mediat, Vuçiç e cilëson këtë ngjarje si një nga ditët më të vështira për Serbinë.

“Nuk dua ta arsyetoj në asnjë mënyrë vrasjen e policit shqiptar. Kjo është diçka që nuk iu desh askujt. Një nga ditët më të vështira për vendin dhe popullin tonë që nga viti 2004 dhe 2008.

Që nga viti 1999, siç e dini, ne nuk kemi pasur kontroll efektivët. Na u desh shumë kohë për të hetuar vetë se çfarë ndodhi. Që ne t’ua komunikojmë të vërtetën njerëzve dhe të përgatisim terrenin për vendimmarrje”, tha Vuçiç.

 

 

Të fundit