Flash News

Kosova

Sulmohen ekipet e gazetarëve në Veri, protestuesit u vizatojnë simbole nacionaliste në makina

Sulmohen ekipet e gazetarëve në Veri, protestuesit u vizatojnë

Tensionet dhe provokimet në veri të Kosovës nuk kanë të mbaruar dhe sëfundmi janë përfshirë dhe gazetarët. Një ekip gazetarësh është sulmuar teksa raportonin mbi zhvillimet në një prej komunave pas tensioneve nga pala serbe.

Sipas Telegraf, protestuesit kanë sulmuar veturën e ekipit të RTV Dukagjini, duke ia çarë dhe gomat automjetit.

Lidhur me situatën, ka reaguar dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) pas videove që po qarkullojnë me media ku shihen veturat e grupit të raportuesve me simbolin e motos jozyrtare të serbëve “Samo sloga Srbina spasava” (Vetëm uniteti i shpëton serbët), gomat e çara.

Në reagimin për mediat, AGK thekson se dënon këtë akt nga protestuesit dhe i ka bërë thirrje policisë dhe ndërkombëtarëve që të ofrojnë siguri për gazetarët.

“AGK-ja, e dënon këtë akt të protestuesve, njëherësh u bën thirrje Policisë së Kosovës dhe prezencës ndërkombëtare në Kosovë, që të mundësojnë raportim të sigurtë dhe të papenguar të ekipeve mediale”, thuhet në reagim.

 

Të fundit