Flash News

Kosova

Parlamenti Evropian javën e ardhshme diskuton për tensionet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian javën e ardhshme diskuton për tensionet

Këtë martë Parlamenti Europian ka njoftuar se dot ë diskutojë në lidhje me sulmin e regjistruar të dielën e 24 shtatorit në veri të Kosovës ku mbeti i vdekur efektivi, Afrim Bunjaku. Kjo u bë e ditur përmes një  njoftimi zyrtar nga Parlamenti Evropian.

NJOFTIMI I PLOTË:

Kuvendi do të debatojë për zhvillimet e fundit në Kosovë 

Pas përleshjeve të fundit vdekjeprurëse në veri të Kosovës, eurodeputetët do të diskutojnë të martën për marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës me Komisionin dhe Këshillin. Këtë javë, Përfaqësuesja e Lartë dënoi në termat më të ashpër sulmin e një bande të armatosur kundër policëve të Policisë së Kosovës në veri të Kosovës më 24 shtator, i cili la të vdekur një polic dhe tre sulmues të grupit serb. Në dy raporte të miratuara në maj 2023, eurodeputetët i kërkuan Serbisë dhe Kosovës të angazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE -ja dhe të sigurojnë pa vonesë një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyjave bazuar në parimin e njohjes reciproke. Serbia është një vend kandidat për në BE që nga viti 2012 dhe negociatat për anëtarësim kanë filluar në vitin 2014. Kosova zyrtarisht ka aplikuar për anëtarësim në BE në dhjetor 2022.

Procedura: Deklaratat e Këshillit dhe Komisionit, pa rezolutë

Debati: E martë, 3 tetor

Të fundit