Flash News

Kosova

Kurti dhe Vuçiç përballë njëri-tjetrit, vijon takimi i përbashkët në Ohër

Kurti dhe Vuçiç përballë njëri-tjetrit, vijon

Pas një pauze disa minutëshe, ka rinisur sërish takimi në Ohër mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç në kuadër të dialogut mes dy vendeve, takim në të cilin ishin të pranishëm edhe shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell dhe emisari për dialogun Miroslav Lajçak.

Më herët u raportua për përfundimin e takimit pak minuta para orës 17:00, por bëhej fjalë për një pauzë të shkurtër.

Pasi zhvilluan takimet ndarazi, dy liderët dhe zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë bërë takimin e përbashkët, ku në fokus kanë qenë zbatimi i propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Pas takimit trepalësh Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme e siguri, Josep Borrell do të japë një deklaratë për media, por ende nuk ka informacion se kur do të mbahet konferenca.

Propozimi franko-gjerman nuk parashikon njohjen reciproke mes Prishtinës e Beogradit, por se detyron palët të pranojnë dokumentet dhe simbolet shtetërore të njëra-tjetrës.

Kryeministri i Kosovës ka deklaruar më parë gjatë ditës se është optimist në lidhje me atë që mund të arrihet nga takimi i sotëm, por ka shtuar se jo gjithçka varet prej tij.

Ndërkohë presidenti serb Vuçiç, ka qenë i qartë në deklaratat e tij ditën e djeshme se nuk do të nënshkruajë asnjë dokument në Ohër dhe se nuk ka marrë paraprakisht asnjë draft nga BE.

 

Të fundit