Flash News

KRYESORE

Ndryshimi i kufijve në Ballkan/ ‘Der Standard’ : Rama dëshmoi se e ka parë hartën; Mohon kryeministri

Ndryshimi i kufijve në Ballkan/ ‘Der Standard’ : Rama

Gazeta austriake “Der Standard”, i ka kushtuar një artikull non-papers (dokumenteve jo-zyrtare), lidhur me ndryshimin e kufijve, që së fundmi kanë bërë bujë në Ballkan.

Media ka shkruar për non-paper-in e kryeministrit slloven Janez Jansa, duke thënë se ndonëse qeveria sllovene ka mohuar të jetë autore e këtij dokumenti, mbetet e paqartë se nga erdhi ajo.

Der Standard” hedh dyshime se si zyra e Jansas thotë se një letër që as nuk ekziston, mund të vijë nga “opozita e majtë sllovene”.

Po ashtu, gazeta përmend si dëshmi edhe deklaratën e kryeministrit shqiptar Edi Rama, i cili pak kohë më parë pati deklaruar se e ka parë hartën.

Artikulli i plotë:

Në javët e kaluara, disa të ashtuquajtur ‘non-paper’- d.m.th. dokumente jozyrtare - mbi propozimet politike në Evropën Juglindore janë bërë publike. Një letër e botuar nga gazeta kosovare "Koha Ditore" supozohet se i përgjigjet sugjerimeve nga Gjermania dhe Franca.

Prandaj, bëhet fjalë për njohjen reciproke të Kosovës dhe Serbisë si shtete sovrane duke ruajtur integritetin e tyre territorial. Kosova Veriore - ku jetojnë kryesisht serbët - do të bëhet një rajon autonom, qyteti i ndarë praktikisht i Mitrovicës një zonë e përbashkët ekonomike. Kishës Ortodokse do t'i jepet një status i veçantë, të cilin e ka tashmë përmes kushtetutës së Kosovës. Një marrëveshje do të arrihet deri në shkurt 2022. Por nëse kjo është e mundur është më se e diskutueshme.

Vuçiç refuzoi njohjen

Në të kaluarën, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se ai nuk do të pajtohej me njohjen e Kosovës nga Serbia pa ndryshime kufijsh. Vuçiç u përpoq tre vjet më parë - me mbështetjen e disa lobistëve - të shtynte propozimin e ndryshimeve të kufijve përgjatë vijave etnike. Prandaj, ai dëshironte që Kosova veriore të vinte në Serbi, por Gjermania e kishte kundërshtuar.

Ndryshimet masive të kufirit që ndoshta do të çonin në dhunë, siç ishte rasti në vitet 1990, ishin gjithashtu në qendër të një letre tjetër të botuar nga platforma sllovene e lajmeve necenzurirano.si gati dy javë më parë. Kryeministri Slloven Janez Janša u cilësua nga disa media si autori i kësaj letre, përmbajtja e së cilës u refuzua menjëherë nga BE dhe politikanë të rëndësishëm në Gjermani.

Me kërkesë të STANDARDIT, zyra e Kryeministrit Slloven tani ka marrë gjithashtu një qëndrim. Në një email ai thotë: "Ne do të dëshironim t'ju informonim se Kryeministri i Republikës së Sllovenisë, Janez Janša, nuk komenton mbi letrat dhe çështjet që nuk ekzistojnë. Të gjitha raportet e mediave mbi dokumentet e pretenduara nuk kanë asgjë të bëjmë me qeverinë e Republikës së Sllovenisë Republika e Sllovenisë. Ne gjithashtu besojmë se komenti më i përshtatshëm për këtë çështje do të vinte nga partitë e opozitës së majtë Sllovene, të cilat ne besojmë se janë burimi i çështjes. "

Nëse ndiqni argumentet e zyrës së Jançës, letra nuk ekziston fare, por në të njëjtën kohë në zyrën qeveritare në Lubjanë pretendohet se vinte nga opozita e majtë. Kështu që mbetet e paqartë se si një letër që as nuk ekziston mund të vijë nga opozita. Çështja mbetet e paqartë. Të tjerët tashmë kanë konfirmuar ekzistencën e letrës ‘non-paper’.

Kryeministri shqiptar Edi Rama i tha medias shqiptare se ai kishte parë letrën ‘non-paper’ dhe hartën me ndryshimet e propozuara të kufirit. Vetë Rama, së bashku me Vuçiç dhe lobistë, miratuan vizatimin e kufijve përgjatë vijave etnike midis Kosovës dhe Serbisë tre vjet më parë.

Në lidhje me të ashtuquajturën letër Janša, megjithatë, përmendet përsëri emri i ish-drejtorit të CIA-s Steven Meyer, që mbështet nacionalistin boshnjak Milorad Dodik, i cili nga ana e tij ka bërë thirrje për ndarjen e pjesës së Republika Srpska për vite me radhë duke tërhequr kështu kufijtë përgjatë vijave etnike që duan.

Në fakt, qysh në vitin 2017 - në fillim të diskutimeve rreth një shkëmbimi midis Serbisë dhe Kosovës - Meyer përhap të njëjtat ide që janë në të ashtuquajturën letër Janša sot. Në një intervistë për gazetën "Novosti" ai tha në atë kohë se kufijtë ka shumë të ngjarë të ndryshohen si në Maqedoni ashtu edhe në Kosovë.

Në çdo rast, pozicionet në të ashtuquajturën letër Janša korrespondojnë saktësisht me dëshirat e nacionalistëve radikalë etnikë në Evropën Juglindore. 

 Në çdo rast, pozicionet në të ashtuquajturën letër Janša korrespondojnë saktësisht me dëshirat e nacionalistëve radikalë etnikë në Evropën Juglindore.

 

Të fundit