Kosova

Aktivistë e deputetë të Vetëvendosjes protestuan në Mirditë, Kreu i LDK-së kritikon Albin Kurtin: Po tregon papjekuri

Aktivistë e deputetë të Vetëvendosjes protestuan në

Aktivistë e deputetë të Lëvizjes Vetëvendosja morën pjesë dje në protestën e zhvilluar në Mirditë kundër ndërtimit të HEC-it në Thirrë, ku u shoqëruan në polici disa prej protestuesve.

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, pasi sipas tij, ditët e fundit është marrë me zgjedhjet e protestat në Shqipëri, në një periudhë ku në Kosovë po vijon të jetë i lartë numri i personave të infektuar dhe viktimave nga COVID. Abdixhiku shton se pjesëmarrja me zgjedhjet në Shqipëri tregon papjekuri dhe papërgjegjësi.

“Marrja me zgjedhje e protesta në Shqipëri – nga Kryeministri, ministrat e deputetët e tij – në kohë kur nga 80 bashkëqytetarë në javë na vdesin në Prishtinë; kur të moshuarit e të rrezikuarit presin vaksinim, tregon papjekuri, tregon papërgjegjësi. Përpjekja për të prekurit e familjet e tyre, për secilin tjetër që sot pret shpëtim – qoftë madje edhe si solidarizim – është një shembull sjellje prej lideri. Është lidership. Këtë punë, këtë shembull, këtë sjellje kjo Qeveri nuk po e jep dot”, deklaroi ai.

Sipas tij, qeveria i ka braktisur njerëzit e vet në kulmin e krizës shëndetësore dhe ekonomike. “Ajo i ka braktisur njerëzit e vet. Në vend të kësaj, në kulmin e krizës shëndetësore e ekonomike, pozita, e zgjedhur për të prirë këtu, ka zgjedhur të jetë opozitë protestash e fushatash në një tjetër shtet. Duket se 14 shkurti është kuptuar si fund e jo si fillim. Por me këtë fillim të dobët, të dobët shumë, edhe muajt e mjaltit marrin fund. Keni përgjegjësi, mbani përgjegjësi”, tha Abdixhiku.

.

Të fundit