Flash News

POLITIKOFF

Që prej shkurtit në paraburgim, basketbollistja amerikane Brittney Griner dënohet me nëntë vjet burg në Rusi

Që prej shkurtit në paraburgim, basketbollistja amerikane Brittney

Griner u arrestua në fillim të këtij viti në aeroportin e Moskës pasi policia tha se gjeti bombola me vaj kanabisi në bagazhin e saj. Avokati i saj më parë kishte thënë se yllit të Phoenix Mercury iu dha kanabis mjekësor në SHBA për një dëmtim kronik në vitin 2020.

Një gjykatës rus ka dënuar me nëntë vjet burg basketbollisten amerikane Brittney Griner për posedim dhe kontrabandë droge. Presidenti Joe Biden e përshkroi dënimin me burg si "të papranueshëm" dhe bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të saj.

Që prej shkurtit në paraburgim, basketbollistja amerikane Brittney

Gjykatësja Anna Sotnikova tha se koha që Griner ka vuajtur në paraburgim që nga arrestimi i saj në shkurt do të llogaritet në dënim. Griner reagoi ndaj termit me pak emocione dhe e dëgjoi vendimin me një shikim të zbrazët në fytyrën e saj, ndërsa gjykatësi dha dënimin e saj dhe e gjobiti basketbollisten me 1 milion rubla (13,435 £).

Biden tha në një deklaratë: "Sot, shtetasja amerikane Brittney Griner mori një dënim me burg që është një kujtesë më shumë e asaj që bota e dinte tashmë: Rusia po e ndalon gabimisht Brittneyn. Është e papranueshme dhe i bëj thirrje Rusisë që ta lirojë menjëherë në mënyrë që të jetë me gruan, të dashurit, miqtë dhe shokët e skuadrës”.

Që prej shkurtit në paraburgim, basketbollistja amerikane Brittney

31-vjeçarja u arrestua në aeroportin e Moskës më 17 shkurt pasi policia tha se gjeti bombola vapa që përmbanin vaj kanabisi në bagazhin e saj. Ajo u deklarua fajtore për akuzat dhe para se të jepej vendimi të enjten, Griner i tha gjykatës se nuk kishte ndërmend të shkelte ligjin kur fluturoi në Rusi për të luajtur basketboll në qytetin e Yekaterinburg.

Të fundit