Flash News

POLITIKOFF

Vdes aktori i ‘Peaky Blinders’

Vdes aktori i ‘Peaky Blinders’

Poeti dhe autori britanik, Benjamin Zephaniah ka ndërruar jetë pas një sëmundjeje të rëndë në moshën 65 vjeçare. Lajmi i trishtë është bërë me dije nga familja e tij përmes një postimi në platformën X.

Në deklaratë thuhet se 65-vjeçari u diagnostikua me një tumor në tru vetëm tetë javë më parë. Zephaniah u bë i njohur si poet dhe autor i përvojës së racës me ngjyrë në Britani, duke u futur në rrymën kryesore në vitet 1980 përmes “poezisë së tij dub”.

Në librat e tij shkrimtari shpaloste përvojat e tij të fëmijërisë në Handsworth në Birmingham, si dhe trazirat civile që u përhapën nëpër qytetet angleze në mesin e viteve ’80.

Ai botoi 14 libra me poezi, shtatë drama dhe shtatë albume me muzikë origjinale. Zephaniah u cilësua si një nga 50 shkrimtarët më të mëdhenj të pasluftës në “The Times” në 2008.

Të fundit