Flash News

POLITIKOFF

Video/ Jeff Bezos realizon me sukses fluturimin në hapësirë, kthehet në Tokë

Video/ Jeff Bezos realizon me sukses fluturimin në hapësirë,

Ashtu siç pritej, miliarderi Jeff Bezos ka lënë sot tokën për të udhëtuar në hapësirë, në fluturimin e parë të ekuipazhit të anijes së tij me raketa, New Shepard.

Udhëtimi ka zgjatur 11 minuta në hapësirë dhe ka përfunduar me sukses. Jeff Bezos shoqërohej në këtë udhëtim nga Mark Bezos, vëllai i tij, Wally Funk, një pilote 82-vjeçare e garës hapësinore dhe një student 18-vjeçar. 

New Shepard, ndërtuar nga kompania e Bezos, Blue Origin, është krijuar për t'i shërbyer tregut në zhvillim e sipër për turizmin hapësinor.

Bezos ka themeluar kompaninë e tij hapësinore Blue Origin në vitin 2000. Blue Origin pritet të nisë shitjen e biletave shpejt pas fluturimit të Bezos, por kompania nuk e ka zbuluar ende koston e një udhëtimi.

Të fundit