Rajoni

Athina e Ankaraja negociojnë në Tiranë? Roli i Ramës ‘alarmon’ mediat greke: Udhëheqës i një prej vendeve më të korruptuara evropiane

Athina e Ankaraja negociojnë në Tiranë? Roli i Ramës

Mediat greke kanë komentuar gjerësisht ftesën për Greqinë nga Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu në një takim për të zgjidhur mosmarrëveshjet për detin me ndërmjetësim të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Tiranë. 

Po ashtu, vëmendje i kanë kushtuar edhe ndërmjetësit të këtij takimi, kryeministrit Edi Rama. ‘Protothema’ e ka parë me skepticizëm këtë rol të kryeministrit shqiptar, pasi e ka cilësuar si një udhëheqës të një prej vendeve më të korruptuara evropiane.

Në një kohë kur qeveria greke nuk ka forma të dukshme të komunikimit Athinë-Ankara bëhet ose përmes deklaratave zyrtare ose përmes takimeve të njëpasnjëshme të Edi Ramës i cili po merr rolin e një ndërmjetësi.

Kryeministri shqiptar vizitoi Ankaranë dhe u takua zyrtarisht me Tajip Erdogan. Dy ditë më vonë, të premten, kryeministri shqiptar ishte në Athinë për një "vizitë private" dhe hëngri drekë me Kyriakos Mitsotakis. Pranë Kryeministrit aktual të Greqisë, në tryezën me Ramën ishin Ministri i Jashtëm Nikos Dendias dhe Eleni Sourani, drejtoresha e zyrës diplomatike të Kyriakos Mitsotakis, e cila ka një marrëdhënie të sinqertë me Kryeministrin shqiptar që nga mandati i saj i mëparshëm.

Sekuenca e vizitave të Edi Ramës në Ankara dhe Athinë, e kombinuar me komunikimin e tij telefonik me Nikos Dendias në prag të Vitit të Ri, krijuan një pamje të ndërmjetësimit. Bashkëpunëtorët Z. Mitsotakis dhe Z. Dendia, natyrisht, i quajtën të pabazuara skenarët e ndërmjetësimit të Edi Ramës në procesin e rifillimit të kontakteve eksploruese me Turqinë.

Sidoqoftë, askush nuk mund të përjashtojë mundësinë që Kryeministri i Shqipërisë t'i përcjellë Kryeministrit Grek një lloj mesazhi nga Tajip Erdogan. As nuk mund të konsiderohet e pamundur që Edi Rama t'i ketë përcjellë Presidentit të Turqisë gatishmërinë e palës Greke për pajtim dhe të ketë udhëtuar në Athinë duke u përcjellë bashkëbiseduesve të tij përgjigjen nga vetë Tayyip Erdogan.

Se deri ku mund të shkojë shkëmbimi i mesazheve midis Athinës dhe Ankarasë përmes Edo Ramës është diçka që do të sqarohet shumë shpejt, edhe nëse qeveria greke argumenton se kontaktet kërkimore me Turqinë nuk mund të kombinohen me udhëtimet e Kryeministrit. të Shqipërisë.

Sigurisht, një pyetje thelbësore është nëse Z. Rama - udhëheqësi i një prej vendeve më të korruptuara evropiane - mund të jetë një ndërmjetës i ndershëm dhe i ndershëm, duke pasur parasysh politikën që ai ka ndjekur në të kaluarën e afërt në dëm të pakicës greke në Shqipëri.

Si qeveria greke ashtu edhe regjimi i Ankarasë - është e qartë po kërkojnë depërshkallëzim, duke kultivuar ato kushte që do të lejojnë krijimin e një atmosfere për rinisjen e dialogut”, thekson ndër të tjera media greke.

Ndërkohë, përfaqësuesi i Ministrisë së Punëve të Jashtme greke, Alexandros Papaioannou, deklaroi e "Deri më tani, Ministria Greke e Punëve të Jashtme nuk ka marrë asnjë ftesë nga Ministria Turke e Punëve të Jashtme në lidhje me caktimin e një date për raundin e 61-të të Kontakteve Hetuese.

"Greqia, siç dihet, ka shprehur gatishmërinë e saj për t'iu përgjigjur, në rast të një ftese përkatëse të palës turke, në bazë të Ligjit Ndërkombëtar në lidhje me caktimin e kufijve të EEZ dhe shelfit kontinental", tha ai.

 

Ditari politik

Të fundit