Flash News

Rajoni

Turqia dhe Greqia negociata për detin në Tiranë? Reagon Mitsotakis: Do ndodhë nëse Ankaraja i jep fund lojërave diplomatike

Turqia dhe Greqia negociata për detin në Tiranë? Reagon
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis i bëri thirrje Ankarasë që t'i japë fund lojërave diplomatike dhe të ulet në tryezën e dialogut për të vetmen mosmarrëveshje Greko-Turke, përcaktimin e zonave detare në Egje.

"Ne presim dhe shpresojmë për një marrëdhënie produktive me Turqinë dhe kjo do të ndodhë nëse Turqia ndryshon sjelljen e saj. Unë pres që 2021 të jetë një vit më i mirë për marrëdhëniet greko-turke. Ne jemi duke pritur për ftesën zyrtare për kërkimet hidrokarbure ", theksoi z. Mitsotakis gjatë një konferencë të përbashkët shtypi me homologun portugez nga Lisbona, shkruan Prototothema

I pyetur në lidhje me deklaratat e Mevlüt Çavuşolulu, i cili tha se kryeministri shqiptar, Edi Rama kishte ftuar ministrin e jashtëm grek, Dendiasin që të takoheshin me turqit në Tiranë në mënyrë që të vijonin negociatat mes tyre, Mitsotakis sqaroi se Greqia nuk ka marrë asnjë ftesë zyrtare nga Turqia, e cila po pret fillimin e kontakteve eksploruese "për të vetmen çështje me të cilën përballemi, e cila nuk është asgjë më shumë se përkufizimi i zona detare në Egje ".

"Greqia do të bashkohet me kontaktet eksploruese kur data të finalizohet me udhëzimet e Këshillit Evropian për të vazhduar atje ku u ndalëm në 2016. Unë u informova për deklaratat, por le të ndalojmë së luajturi ‘burrin e mirë’ dhe të gjejmë një datë," sqaroi kryeministri grek. 

Ditari politik

Të fundit