Flash News

Bota

Kosova “shkon” në Moldavi, liderët e BE-së diskutojnë për tensionet në veri

Kosova “shkon” në Moldavi, liderët e BE-së

Lidrët e 27 vendeve të Bashkimit Evropian dhe 20 vende të tjera evropiane do të mblidhen sot në Moldavi, për të diskutuar një sërë çështjes.

Mes tyre, mësohet se pjesë e diskutimeve në Kishinjev, do të jetë edhe situata në veri të Kosovës, ke prej 5 ditësh serbët lokalë në komunat e Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, proetestojnë duke kërkuar largimin e kryetarëve të sapo zgjedhur.

Mësohet se pranishme në takim do të jetë edhe presidentja Vjosa Osmani.

Samiti në Moldavi do të prekë edhe disa çështje strategjike, duke filluar nga siguria kibernetike deri tek energjia dhe emigracioni.

Të fundit