Flash News

Rajoni

Masakra me 10 të vrarë në Mal të Zi, kryeministri Abazoviç shpall tri ditë zie

Masakra me 10 të vrarë në Mal të Zi, kryeministri

Një tragjedi ka ndodhur në qytetin Cetinjë në Malin e Zi, ku një 34-vjeçar, me inicialit V.B ka qëlluar me armë zjarri duke vrarë 10 persona, ndërsa ka lënë të plagosur 6 të tjerë.

Sipas burimeve të policisë malazeze, televizioni publik në Mal të Zi bëri të ditur se të shtënat ndodhën pas një mosmarrëveshjeje brenda një familjeje, ndërsa mes 10 personave të vrarë kishte edhe fëmijë.

Masakra me 10 të vrarë në Mal të Zi, kryeministri

Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen e sotme (më 12 gusht) pak pas orës 16:00 me orën lokale në Cetinjë, një qytet me rreth 18.000 banorë në jugperëndim të Malit të Zi.

Masakra me 10 të vrarë në Mal të Zi, kryeministri

Kryeministri Dritan Abazoviç tha se të shtënat ishin një tragjedi më e rëndë se çdo tjetër në kujtesën e malazezëve dhe bëri të ditur se qeveria e Malit të Zi do të shpallë tri ditë zie lidhur me ngjarjen e rëndë.

Masakra me 10 të vrarë në Mal të Zi, kryeministri

“U bëj thirrje të gjithë qytetarëve të Malit të Zi që të qëndrojnë pranë me familjet e viktimave të pafajshme, të afërmit e tyre, miqtë dhe të gjithë qytetarët e Cetinjës”, tha Abazovic në Telegram.

Administrata e policisë malazeze ende nuk e ka njoftuar zyrtarisht për incidentin. Kjo është ngjarja më vdekjeprurëse në dekadat e fundit në Mal të Zi teksa ndodhi në kulmin e sezonit turistik.

Të fundit