Flash News

Rajoni

"Me Shqipërinë do të shkojmë në Hagë", Mitsotakis reagon sërish për kufirin detar: E drejta për t’u zgjeruar me 12 milje në Jon nuk diskutohet apo kushtëzohet

"Me Shqipërinë do të shkojmë në Hagë",
Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, ka reaguar sërish përsa i përket dakordësisë së arritur me Shqipërinë për të çuar në Hagë çështjen e kufijve detarë.

Gjatë një fjalimi nga foltorja e parlamentit, teksa fliste për arritjet e tij dhe kritikonte kreun e SYRIZA, Alexis Tsipras, Mitsotakis është ndalur për një moment tek çështja e detit.

Sipas kreut të qeverisë greke, Greqia do të zgjerohet me 12 milje në Jon pasi kjo është një e drejtë e patjetërsueshme e saj, dhe as nuk diskutohet dhe as nuk kushtëzohet.

“E drejta për të zgjatur ujërat territoriale në 12 milje është një e drejtë e njëanshme e patjetërsueshme e vendit. Nuk diskutohet, nuk kushtëzohet. Qeveria e ND ishte e para që e ushtroi atë duke filluar nga Jon

Vendi aktualisht ka një marrëveshje të nënshkruar për demarkacionin gjeografik me Italinë. Është e vështirë të negociohet marrëveshja e pjesshme e demarkacionit me Egjiptin. Dhe ka një marrëveshje në parim me Shqipërinë për të referuar çështjen e EEZ në Hagë pasi Greqia ka zgjeruar ujërat e saj territoriale’’, tha Mitsotakis.

Të fundit