Flash News

E-TJERA

Çështja e detit në Hagë, Mitsotakis reagon për herë të parë: Mënyra se si shtetet e përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet  

Çështja e detit në Hagë, Mitsotakis reagon për

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka komentuar vendimin e dy shteteve fqinje për zgjidhjen e çështjes së detit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

“Athina984.gr” shkruan se ky reagim i kryeministrit grek erdhi pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, ndërsa Mitsotakis tha se kjo është mënyra se si shtetet e përgjegjshme dhe serioze zgjidhin mosmarrëveshjet mes tyre.

Kemi rënë dakord meqë nuk mund të zgjidhim mosmarrëveshjet tona për sa i përket përcaktimit  të kufijve të zonave detare jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Kjo është mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre” tha ai.

Ky vendim u bë publik dy ditë më parë, kur ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias erdhi në një vizitë zyrtare në Tiranë.

Ditari politik

Të fundit