Flash News

Rajoni

Shkuan për të ndihmuar Libinë, delegacioni grek pëson aksident

Shkuan për të ndihmuar Libinë, delegacioni grek pëson

Anëtarët e misionit që transportonte ndihma humanitare greke në Libi, janë përfshirë në një aksident të rëndë trafiku.

Informacionet e para flasin për katër të plagosur, pjesëtarë të misionit grek. Sipas të njëjtave informacione, makina që i ka transportuar nga aeroporti i Bengazit në zonën ku mblidhet ndihma ndërkombëtare është përplasur me një kamion. Katër të plagosurit janë transferuar në një spital në Bengazi për t’i dhënë ndihmën e parë.

Sapo u bë i ditur lajmi në Athinë, u dha urdhër për ngritjen e menjëhershme të avionit C-130, i cili ndërkohë ishte kthyer në Eleusis.

Avioni i Forcave Ajrore po transporton personel të specializuar mjekësor për t’u kujdesur për grekët e plagosur, ndërsa në orët në vijim do të vendoset nëse ka nevojë për t’i rikthyer në Athinë.

Ndihma humanitare nga Athina

Në orën 9:30 të mëngjesit të së dielës, një aeroplan transporti i Forcave Ajrore u ul në aeroportin e Bengazit me dy tonë ushqime dhe mjekë të Forcave të Armatosura për të lehtësuar Libinë e goditur nga “Daniel”.

Kujtohet se veçanërisht në rastin e Libisë lindore, Athina në vitet e mëparshme kishte tentuar të thellonte lidhjet, pasi Bengazi kundërshton regjimin e Tripolit.

 

Të fundit