Flash News

Rajoni

Sot zhvillohet raundi i 61-të i bisedimeve, rinis dialogu Turqi-Greqi pas 5 vitesh

Sot zhvillohet raundi i 61-të i bisedimeve, rinis dialogu Turqi-Greqi pas 5
Foto Ilustruese

Sot nisin bisedimet pas një ndërprerje pesë vjeçare mes Turqisë dhe Greqisë. Takimi do të nisë në orën 11.00. Rë dyja palët gjendjen në Stamboll që prej ditës së djeshme.

Kreu i ekipit diplomatik grek do të jetë ambasadori Pavlos Apostolidis, i cili ka udhëhequr pjesën më të madhe të raundeve të bisedimeve dhe diplomati Alexandros Kougiou. Ndërkohë pala turke përfaqësohet nga Zëvendës Ministri i Jashtëm Sedat Onal dhe kreu i Drejtorisë së Transportit, Aviacionit dhe Kufirit të Ministrisë së Jashtme Turke, Tsagatay Ertsiges. 

Fokusi i bisedimeve do të jenë mosmarrëveshjet dypalëshe, duke përfshirë kufijtë detarë dhe të drejtat e kërkimit në Mesdhe. Konkurrenca për të drejtat e eksplorimit në  rajon, për rezervat e naftës dhe gazit është mosmarrëveshja e fundit mes dy vendeve.

Ankaraja verën e kaluar dërgoi anije kërkimore në mesdhe, veprim i cili solli acarimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Lidhur me këtë çështje Bashkimi Europian i ka kërkuar Turqisë të ndalë provokimet duke paralajmëruar edhe sanksione.

Më 11 Janar, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu ftoi Greqinë të rinisë bisedimet, duke demonstruar se si Turqia favorizon dialogun, bashkëpunimin dhe zgjidhjen. Anëtarët e Këshillit të BE do të diskutojnë marrëdhëniet me Turqinë përsëri në Mars.

Bisedimet eksploruese midis Turqisë dhe Greqisë, të destinuara për të gjetur zgjidhje të drejta për çështjet në Egje, filluan në 2002. Pas raundit të 60-të të bisedimeve në Mars të vitit 2016, Athina pezulloi takimet.
Të dyja palët thonë se ekziston vullneti politik për të përmirësuar marrëdhëniet.

 

Ditari politik

Të fundit