Flash News

Rajoni

Vuçiç bën një hap pas: Serbia do të tërheqë trupat në veri të Kosovës

Vuçiç bën një hap pas: Serbia do të


Presidenti serb Aleksandër Vuçiç deklaroi se autoritetet vendase do të tërheqin trupat ushtarake të vendosura në veri të Kosovës dhe se nuk do të dërgojnë më të tilla.

Ai shtoi se paralajmërimet e Uashingtonit janë joproporcionale për shkak se numri i forcave serbe në terren po zvogëlohet.

“Vitin e kaluar kemi pasur 14.000 njerëz afër vijës administrative, sot kemi 7.500 dhe do ta zvogëlojmë në 4.000”, tha Vuçiç.

Ai tha se është “gënjeshtër e pastër” se Serbia po e dërgon ushtrinë në vijën administrative.

“Serbia nuk do të përfitonte nga kjo sepse do të rrezikonte pozitën e saj në negociatat me Prishtinën nën kujdesin e Bashkimit Evropian”, tha presidenti serb.

Presidenti i Serbisë dje ka raportuar se ka biseduar me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, me të cilin është pajtuar se në Kosovë nevojitet deeskalim, por jo për veprimet e policisë së Kosovës në veri.

Të fundit