Flash News

Bota

Kilicdaroglu reagon pas humbjes: Bie në sy dëshira e popullit turk për të mbështetur një regjim autoritar

Kilicdaroglu reagon pas humbjes: Bie në sy dëshira e popullit turk

Kreu i opozitës turke Kemal Kilicdaroglu ka folur para mediave pas humbjes në zgjedhjet presidenciale përballë presidentit aktual Erdogan, ku shprehet se vihet re një dëshirë e popullit turk për të mbështetur regjimet autoritare. 

“Unë nuk isha në gjendje të mbroja të drejtat tuaja Nuk bëra shirk ndaj një strukture të padrejtë, nuk mund të isha një shejtan i heshtur dhe nuk isha. Nuk mund të qëndroja i qetë kundrejt miliona njerëzve që bëhen qytetarë të dorës së dytë në këtë vend.”

“Nuk mund t’i lija të qëndronin mbi të drejtat tuaja. Që fëmijët tuaj të shkonin në shtrat të uritur. Që fermerët të mos mund të prodhonin. Unë nuk mund t’i lejoja këto gjëra. Ai tha më tej se do të “vazhdojë të luftojë” për të mbrojtur të drejtat e Turqisë, dhe falënderoi veçanërisht “gratë dhe të rinjtë” për mbështetjen."

“Ata janë heronjtë e vërtetë. Dëshira e popullit për të mbështetur një regjim autoritar ka rënë në sy. Kjo do të vazhdojë të jetë pjesë e historisë sonë.”, tha ai.

Kilicdaroglu përfundon duke falënderuar 25 milionë njerëzit që votuan për të dhe shton se “beteja vazhdon”.

 

Të fundit