Flash News

Bota

Polonia i kërkon zyrtarisht leje Gjermanisë për të eksportuar tanke

Polonia i kërkon zyrtarisht leje Gjermanisë për të

Polonia i ka kërkuar zyrtarisht Gjermanisë leje për të eksportuar një mori tankesh luftarake Leopard 2 në Ukrainë, një veprim që rrit presionin ndaj Berlinit për të marrë një vendim për çështjen e mprehtë.

Qeveria gjermane i tha BBC-së se kishte marrë kërkesën për të eksportuar 14 tanke të prodhimit gjerman të martën.

Por ka këmbëngulur se vendimi përfundimtar i takon kancelarit Olaf Scholz.

Ukraina i sheh tanket si jetike për të thyer linjat ruse dhe për të mposhtur një kundërofensivë të parashikuar.

Tanket Leopard 2 u projektuan posaçërisht për të konkurruar me tanket ruse T-90, të cilat po përdoren në pushtim. Por ligjet e eksportit nënkuptojnë se çdo vend që dëshiron të dërgojë tanket kërkon lejen e Berlinit.

Kryeministri i Polonisë Masteusz Morawiecki tha se shpresonte se Gjermania do t'i përgjigjej shpejt kërkesës dhe akuzoi Gjermaninë për "vonesa, shmangie, veprim në një mënyrë që është e vështirë për t'u kuptuar".

Ai tha gjithashtu se Polonia do t'i kërkojë Bashkimit Evropian të kompensojë koston e tankeve që dëshiron të dërgojë në Ukrainë.

Gjermania ka hezituar të dërgojë automjetet, ose të lejojë vendet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë, me një nga shqetësimet e saj se frika se një lëvizje e papritur për këtë çështje mund të përshkallëzojë më tej konfliktin me Rusinë.

Të fundit