Flash News

Bota

Protesta në Izrael, 150 mijë njerëz në rrugë kundër Netanyahut

Protesta në Izrael, 150 mijë njerëz në rrugë

Dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugët e Tel Avivit dhe qyteteve të tjera izraelite të shtunën mbrëma për të denoncuar qeverinë Netanyahu dhe për të kërkuar një marrëveshje për lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Organizatorët e tubimit në Tel Aviv thanë se dje ishte demonstrata më e madhe që nga shpërthimi i luftës.

Raportet izraelite thanë se kishte rreth 150,000 protestues antiqeveritar në Tel Aviv, ndërsa demonstrata të fuqishme u zhvilluan gjithashtu në Jerusalem, Haifa dhe qytete të tjera.

Duke iu drejtuar turmës në Tel Aviv, Yuval Diskin, ish-kreu i Shin Bet (shërbimi i brendshëm i sigurisë së Izraelit), e quajti Benjamin Netanyahu “kryeministrin më të keq” që Izraeli ka pasur ndonjëherë.

Të fundit