Flash News

Bota

Certifikimi i votave të Kolegjit Elektoral, protesta masive në Washingtonin nga mbështetësit e Trump

Certifikimi i votave të Kolegjit Elektoral, protesta masive në

Qindra mbështetës të presidentit Donald Trump po protestojnë jashtë sallës së Senatit në Washington DC, për të kundërshtuar votat e Kolegjit Elektoral.

Protesta e tyre është përshkallëzuar duke bërë që dhjetëra protestues të hyjnë në Kongres.

Dyert e Shtëpisë janë mbyllur dhe një alarm emergjent nga policia, raporton cnn.

Policia e Capitol Hill po bllokon gjithashtu këdo që të lëvizë nga ndërtesat e zyrës së Senatit në ndërtesën e Kapitolit të SHBA. Ka tunele nëntokësore që lidhin ndërtesat e zyrave me ndërtesën e Kapitolit që senatorët, stafi dhe gazetarët përdorin për të udhëtuar para dhe prapa.

Kjo ka sjellë edhe reagimin e presidentit amerikan, Donald Trump i cili pohoi se “Kjo është e gabuar dhe ne nuk jemi këta”.

Në një deklaratë ka thënë se nëse Kongresi certifikon votat e Kolegjit Elektoral, kjo do jetë dita më e keqe për vendin, ndërsa protestuesit në SHBA janë përleshur edhe me policinë.

Certifikimi i votave të Kolegjit Elektoral, protesta masive në

Certifikimi i votave të Kolegjit Elektoral, protesta masive në

Ditën e sotme Kongresi është mbledhur për numëruar votat e Kolegjit Elektoral të dy partive në SHBA që morën pjesë në zgjedhjet e 3 nëntorit ku Biden doli fitues me 306 vota, ndërsa Trump arriti të mblidhte vetëm 232 vota të Kolegjit Elektoral.

  

Ditari politik

Të fundit