Flash News

Ditari i Maxhorancës

Mbërrijnë 8.190 vaksina të Pfizer, Rama në Rinas: Pas dy javësh vizitoj ‘vendin mik’ që na ofron 360 mijë doza të AstraZeneka

Mbërrijnë 8.190 vaksina të Pfizer, Rama në Rinas: Pas dy

Mbërrin një tjetër sasi vaksinash anti-Covid në vendin tonë.

Bëhet fjalë për 8190 doza nga kontrata me kompaninë Pfizer, të pritura në aeroportin e Rinasit nga kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu dhe ministri i shtetit për Rindërtimit, Arben Ahmetaj.

Në fjalën e tij para mediave, Rama tha se është drejt përmbylljes së një marrëveshjeje me një shtet mik për të marrë 360 mijë doza vaksinash të të AstraZeneca-s.

Madje, shtoi se pas 10-15 ditësh, Rama do të kryejë një vizitë drejt këtij shteti. Po ashtu, sipas Ramës, vijojnw komunikimet edhe me dy shtet të tjera.

"Siç e shihni lufta për të siguruar vaksina është shumë e fortë kurse sasitë në krahasim me kërkesën janë të vogla. Shumë shpejt do kemi lajme të mirë. Vazhdojmë furnizimin me vaksinën PFizer. 70% e prodhimit të përgjithshëm të vaksinave janë në duar të vetëm 10 shteteve të gjitha shtetet e tjera që kanë patur akses në doza të mundshme kanë ndarë mes tyre vetëm 305 të volumit, por sot mbetet e pandryshuar shifra e shteteve që ende s’kanë marrë asnjë dozë. Dozat që po marrim kanë rëndësi jetike”  

Sa i përket fashave, targeti i parë, pas bluzave te bardha e të moshuarit 80+, vijojmë nga lart për të shkuar te 65 vjec. Sa më e madhe mosha, aq më i madh rreziku. Kjo është logjika e fushatave të vaksinimit. Nëse ke të gjitha dozat për ata që janë 65+, s’ka problem shtrihesh në të gjitha fashat. Nëse kemi pak, nisim nga lart duke zbritur te moshat e tjera.

Vaksinimi që iu bë personave të njohur publik nuk përfshiu persona me aq kontribute nën 80 vjec për të ruajtur barazinë mes njerëzve, e vetmja gjë është diskutim absurd per Alfred Moisiun, që i nis emri me A, bëhet fjalë për një grup njerëzish prej 25 personazh në grupin e parë.

Kishte dje persona të njohur e të panjohur në moshë të thyer për t’u vaksinuar. Kam besim se shumë shpejt do japim lajmi të garantimit të një sasie të konsiderueshme vaksinash. Me një shtet mik jemi shumë afër, me shumë gjasë në ditët në vijim 10-15 ditët në vijim do bëj një vizitë atje dhe me shumë gjasë do marrim konfirmimin përfundimtar për sasinë e 360 mijë dozave të astrazeneka që na është dhënë e konfirmuar në nivel ministror. Me një shtet tjerë jemi shumë afër.  

Ministri i shtetit për Rindërtimin nesër do ketë një kontakt të parë të nivelit të lartë me shtetin e tretë me të cilin sot kemi patur një komunikim inkurajues. Janë informacion i cunguar për ju, por se kur nuk e kemi të dhënën", tha Rama. 

Të fundit