Flash News

Ditari i Maxhorancës

Teknologjia në zgjedhje, PS-PD dakord për pilotimin në Korçë, palët ndahen për qarkun e dytë

 

Teknologjia në zgjedhje, PS-PD dakord për pilotimin në
Foto Ilustruese

 

Partia Socialiste ka mbështetur propozimin e PD-së për të aplikuar projektin pilot për votimin dhe numërimin elektronik të votave në qarkun e Korçës, por në ndryshim nga Partia Demokratike që zgjodhi Fierin, PS propozon Tiranën.

Në shkresën që mazhoranca ka çuar në KQZ kërkon që ky projekt të pilotohet në disa njësi administrative të Tiranës.

Teknologjia në zgjedhje, PS-PD dakord për pilotimin në

Ndërkohë më herët Partia Demokratike i ka dërguar një letër Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ku i kërkon që projekti pilot për votimin dhe numërimin elektronik të votave të aplikohet në qarqet Fier dhe Korçë.

Disa ditë më parë kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi u dërgoi letër partive për implementimin e teknologjisë në zgjedhjet 2021, ku nënvizoi se projekti pilot për teknologjinë në zgjedhje do zbatohet në 20% të zonave.

Ditari politik

Të fundit