Flash News

Ditari i Opozitës

Koalicion me Berishën, Meta: Do të jetë bashkëpunim transparent

Koalicion me Berishën, Meta: Do të jetë bashkëpunim

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, njoftoi pak më parë koalicionin që pritet të krijohet me Partinë e Lirisë për zgjedhjet vendore.

Kreu i PL-së, Ilir Meta, ka konfirmuar krijimin e një koalicioni me PD-në, teksa u shpreh se mbështet mendimin dhe idenë e Berishës për primare. Meta u shpreh se do të ketë një bashkëpunim transparent në mënyrë që qytetarët të marrin në dorë pushtetin vendor.

“Kjo është çështje me rëndësi, në kushte të një pushteti vendor ilegjitim, ku opozita s’ka asnjë këshilltar në Shqipëri, i ftoj opozitarët të forcojnë monitorimin ndaj vendimeve të Këshillave Bashkiake, kudo ka afera lokale sepse s’ka kontroll nga opozita, dhe ne padyshim që do bashkëpunojmë me forcat e vërteta opozitare. Përshëndes idenë e primareve që ka futur Berisha, dhe në rastin e një koalicioni do ishte ide e mrekullueshme për të zgjedhur kandidatët më të mirë. Do bashkëpunojmë në mënyrë më transparente, me rëndësi qytetarët të marrin në dorë pushtetin vendore, dhe do bëjmë përpjekje që kjo këtë ndodhë para zgjedhjeve vendore. Përgjegjës është vetëm Edi Rama për këtë situatë”, tha Meta.

 

Të fundit