E-TJERA

Çështja e detit në Hagë, Gjekmarkaj e cilëson takimin të vonuar: Rezultat i mirë për Greqinë, zgjidhje e detyruar për Shqipërinë

Çështja e detit në Hagë, Gjekmarkaj e cilëson takimin

Analisti Agron Gjekmarkaj komentoi vendimin e Shqipërisë dhe Greqisë për të çuar në Gjykatën e Hagës, çështjen e detit. Ai tha për "Open" se takimi i sitëm ishe i vonuar dhe se kjo tezë mund të ishte konsumuar para tetë vitesh. Analisti shtoi më tej se për Greqinë ky është rezultat i mirë, ndërsa për Shqipëinë një zgjidhje e detyruar.

"Takimi ishte i vonuar, kjo tezë mund të ishte konsumuar para tetë vitesh. Për Greqinë është rezultat i mirë, ndërsa ne nuk kemi një plan për të shkuar në Hagë. Është një zgjidhje e detyruar për Shqipëinë. Është e pamundur që shtetet e ballkanit të përcaktojnë kufijtë e njëra-tjetërës. Haga është e vetmja zgjidhje që na ngelet", tha Gjekmarkaj.

Ditari politik

Të fundit