Flash News

E-TJERA

Skandali ku u përfshi Rama, McGonigal do të pranojë fajin për padinë që lidhet me Shqipërinë

Skandali ku u përfshi Rama, McGonigal do të pranojë fajin

Muajin e kaluar, Charles McGonigal, ish-kreu i divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, u deklarua fajtor në Distriktin Jugor të Nju Jorkut për një akuzë të vetme për komplot për të shkelur Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike Emergjente dhe për të kryer pastrim parash në lidhje me Marrëveshja e vitit 2021 për ofrimin e shërbimeve për oligarkun rus të sanksionuar Oleg Deripaska.

Ish-zyrtari i FBI-së i ka kërkuar gjykatës në Uashington më shumë kohë për të hartuar një marrëveshje për pranimin e fajësisë në lidhje me një aktakuzë të dytë që implikohet në skandalin me oligarkun rus, raportojnë mediat vendase.

Mësohet se McGonigal do të pranojë edhe fajin për padinë që lidhet me Shqipërinë, pasi ish-zyrtari i FBI-së kërkoi dhe fshehu të paktën 225,000 dollarë “cash” që dyshohet se kishte marrë nga një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare, Agron Neza.

Gjatë një seance dëgjimore të 15 gushtit në Nju Jork, McGonigal tha se ishte "thellësisht i penduar" për punën që bëri në vitin 2021 për industrialistin miliarder Deripaska, duke i thënë gjykatësit se pranoi mbi 17,000 dollarë për të ndihmuar Deripaskën të mblidhte informacione për një tjetër oligark rus që ishte një konkurrent biznesi.

Deripaska ka qenë nën sanksionet e SHBA-së që nga viti 2018 për arsye që lidhen me okupimin e Krimesë nga Rusia.

McGonigal po përpiqej të ndihmonte Deripaskën të hiqej nga lista e sanksioneve, tha ndihmësprokurorja e SHBA-së Rebeça Dell dhe ishte në negociata së bashku me bashkëpunëtorët për të marrë një tarifë prej 650,000 deri në 3 milionë dollarë për të kërkuar skedarë elektronikë që zbulonin pasuritë e fshehura prej 500 milionë dollarësh ndaj rivalit të oligarkut.

McGonigal pranoi se Deripaska e kaloi pagesën prej 17,500 dollarësh që mori përmes një banke në Cypress dhe një korporate në Neë Jersey përpara se të transferohej në llogarinë e tij bankare.

Të fundit