Krahu i djathtë i Ramës në OSBE, pse Ditmir Bushati dhe jo Gent Cakaj

Kryeministri Edi Rama ka emëruar ish-ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati si të dërguarin e tij të posaçëm në OSBE.

Lajmi u bë i ditur dje përmes faqes zyrtare të presidencës së OSBE-së, që Shqipëria e kryeson përgjatë gjithë 2020-ës, për herë të parë.

Me këtë post të ri, Bushati do të jetë personi që përcjell qëndrimet e Shqipërisë kur mungon kryesuesi Rama në çështje të caktuara.

Por, pse Rama zgjodhi Bushatin dhe jo ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj?

Siç edhe është përfolur vazhdimisht, Bushati është ndër ‘të vetët’ që nuk i ka kursyer kritikat dhe mesazhet e forta nda partisë së tij. Përplasjet indirekte me Ramën u bënë hapur gjatë vitit që lamë pas, ndërsa krisja më e madhe mes tyre ishte shkarkimi i tij si drejtues politik i qarkut të Shkodrës dhe zëvendësimin me Valdrin Pjetrin.

Ky i fundit, pasi fitoi zgjedhjet e 30 qershorit pa garë, dha dorëheqjen pasi PD e denoncoi se ka gënjyer në formularin e dekriminalizimit, duke fshehur një dënim në të shkuarën në Itali.

Po ashtu, Bushati nuk nguroi të ngrejë zërin kundër edhe për ligjin anti-shpifje në fund të 2019-ës, duke dalë hapur kundër mazhorancës. Kujtojmë po ashtu se në Kuvend abstenoi në procesin e votimit.

Por, pavarësisht këtyre përplasjeve Bushati ishte personi që ka luajtur një rol me mjaft rëndësi në vendimin që Shqipëria të marrë kryesimin e OSBE.

Madje, ishte ai që dha këtë lajm, në dhjetor të 2018-ës, ndërsa pak ditë më vonë u shkarkua bashkë me 6 ministra të tjerë nga Rama dhe në vend të tij emëroi Gent Cakaj, një emër jo pak i kontestuar për këtë pozicion kyç.

Po ashtu, Bushati ka kryesuar misionin vëzhgues të OSBE-së në zgjedhjet parlamentare të Bjellorusisë, apo duke patur cilësinë e kreut të delegacionit parlamentar të OSBE-së, mori një ftesë në Washington nga Komisioni i Helsinkit të Kongresit Amerikan për të zhvilluar një seancë informuese mbi sfidat që e prisnin kryesinë shqiptare.

Një tjetër moment që vlen për t’u theksuar janë edhe kritikat e zyrtarit të lartë të SHBA, Robert Hand, Këshilltari i Komisionit Amerikan të Helsinkit.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Hand insistonte se OSBE-ja ka nevojë për udhëheqje të fortë, ndërsa nuk fshehu rezervat për shkarkimin e Bushatit si ministër i Jashtëm.

Kur dëgjuam për herë të parë që Shqipëria propozoi të kryesonte OSBE-në në vitin 2020, unë u tregova jashtëzakonisht mbështetës. Është një mundësi e mire për Shqipërinë që të mos jetë një importuese e sigurisë dhe stabilitetit nga jashtë, por të kontribuojë në fakt për sigurinë në të gjithë rajonin e OSBE-së. Dhe unë mendoj se ajo mund ta bënte këtë shumë mirë. Ajo ka një trup diplomatik shumë profesional, ministri i Jashtëm që po e mbështeste këtë ide, ishte kompetent, ai kishte shumë vite përvojë.

Por ishte shumë zhgënjyes fakti që brenda një muaji pasi OSBE-ja u pajtua me idenë, në ministrinë e jashtme pati ndryshime. Ju e dini: tani ka një pikëpyetje nëse kjo përvojë është ende aty për të arritur ta shtyjë përpara OSBE-në. Siç e përmenda më lart për shkak të agresionit rus në Ukrainë, por edhe të ndërhyrjeve diku tjetër në Evropë, situatën në Kaukaz, etj., OSBE-ja ka nevojë për udhëheqje të fortë, dhe unë vërtet shpresoj se Shqipëria do të jetë akoma në gjendje ta sigurojë atë udhëheqje, por sot jam pak më shumë i shqetësuar sesa isha vitin e kaluar kur u bë oferta e parë”, deklaroi zyrtari amerikan në atë kohë.

I dërguari i posaçëm është një risi e Presidencës Shqiptare të OSBE-së, pasi presidencat e shkuara nuk kanë pasur një pozicion të tillë.

Bushati do të trajtojë çështje dhe problematika të të gjitha fushave me të cilat kryesia mund të përballet gjatë drejtimit të organizatës.