Flash News

KRYESORE

"Avokati i narkotrafikantëve, pas paktit Rama-Meloni"/ Engjëll Agaçi i quan shpifje faktet e publikuara nga RAI 3

"Avokati i narkotrafikantëve, pas paktit Rama-Meloni"/

Engjëll Agaçi u përmend në investigimin e emisionit “Report” të RAI 3 si “ish-avokat i eksponentëve kryesorë të mafies shqiptare në Itali” dhe “personi kyç që qëndron pas marrëveshjes Rama-Meloni për refugjatët”.

Investigimi e përshkruan Agaçin si një avokat të rëndësishëm shqiptar me zyrë edhe në Romë. Gazetari Giorgia Mottola thotë në investigim se “në të kaluarën, klientë të tij ishin edhe disa nga bosët kryesorë të mafies shqiptare, të gjykuar në Itali. Në vitin 2016, disa nga klientët e tij përfunduan në qendër të një polemike ligjore.”

“Sipas asaj që raportuan magjistratët italianë, shumë bosë të mafias shqiptare, të dënuar me dënime nga 10 deri në 20 vjet në Itali, u ekstraduan shumë lehtë në Shqipëri, ku pasi mbërritën ata vuanin dënime shumë më të ulëta ose madje u liruan nga burgu. Avokati Agaçi zë një nga postet qendrore të qeverisë Rama, si sekretar i përgjithshëm i Këshillit të Ministrave. Kur Giorgia Meloni shkoi me pushime në Shqipëri këtë verë për të diskutuar detajet e marrëveshjes për emigrantët, ai ishte gjithashtu i pranishëm, përkrah Edi Ramës dhe kryeministrit italian”, thuhet në investigimin e emisionit “Report”.

Raporti shkon më tej duke vënë në dukje: “Agaçi ka qenë konsulent i kreut të Interpol General Lisi, oficer ndërlidhës mes Tiranës dhe Romës, në luftën kundër trafikut të drogës. Lisi duhej të menaxhonte një operacion pronash të paluajtshëm që kishte të bënte me zotërimin e disa tokave për fondacionin e tij dhe iu drejtua avokatit Agaçi i cili e vuri në kontakt me një frontmen të Artur Shehut, kreu i trafikantëve të drogës në kontakt me Cosa Nostra dhe Sacra Corona. Unita, Lisi na tha se nuk e dinte kush ishte Sheu dhe se kishte besim tek Agaci. Edhe Rama dhe qeveria jonë i besuan Agaçit, ishte ai që në rolin e këshilltarit ligjor të Ramës, ndoqi në emër të qeverisë shqiptare ankesën e paraqitur nga opozita në Gjykatën Kushtetuese shqiptare në lidhje me marrëveshjen mes Italisë dhe Shqipërisë për emigrantët. mund të bllokojë gjithçka. Agaçi shpëtoi investimet milionere të Italisë që do të mbërrijnë në Shqipëri. Po flasim për rreth një miliard euro në 5 vjet”.

Në një reagim për “La Reppublica”, Engjëll Agaçi ka mohuar faktet e renditura nga investigimi i medias italiane, duke thënë se do të përgatisë padi për shpifje.

“Kam lënë detyrën ligjore dhjetë vjet më parë dhe krahasimi i bërë nga programi televiziv Report është shumë i dëmshëm për reputacionin tim. Unë kam udhëzuar tashmë avokatët e mi italianë që të ngrenë një padi për shpifje kundër programit televiziv shtetëror italian. Duhet të verifikohen burimet dhe lajmet gjithashtu”, thuhet në reagimin e Agaçit për median italiane.

Të fundit