KRYESORE

Përshtatni madhësinë me gjatësinë, guida verore për meshkujt

Një bluzë "Polo" është një nga veshjet më të gjithanshme që çdo njeri mund të ketë. Është veshje ideale verore, por si duhet të përshtatet, më çfarë duhet ta veshësh dhe ku janë vendet më të mira për të blerë një bluzë më mëngë të shkurtra?

Çdo zotëri duhet të ketë të paktën disa bluza "polo" në gardërobën e tij. Nga veshjet sportive deri te çorapët, "polo" mund të çiftëzohen me shumë stile dhe kombinime. Me pantallona të shkurtra, të gjata, xhinse, e tuta sportive . Mund të vishet dhe kur ju bëni një aktivitet sportiv: në fusha golfi, tenisi, në plazhe. Vishet kur dilni shëtitje apo edhe në plazh.

Edhe bluza "polo" është një bluzë e thjeshtë me krahë të shkurtra, mund të jetë e vështirë të gjendet prerja e duhur, materiali dhe ngjyra për ta kombinuar me veshjet që keni.

Në udhëzuesin e "Gentelman`s Gazette" ka disa sugjerime të vlefshme për të gjithë meshkujt që i duan "polot".

Përshtatni madhësinë me gjatësinë

Nuk mund të merrni një polo shumë të gjatë. Për dy arsye: 1. Nëse e fusni brenda pantallonave do të krijohet një grumbull i madh. 2. Nëse e lini jashtë pantallonave, do humbisni përmasat tuaja. Do dukeni i zhytur në bluzën me mëngë të shkurtra.

Vishini sipas trupit por jo të ngjitura, që t`ju shtërngojnë

Bluzat polo me kualitet janë të prodhuara nga materiale të lehta si pambuku. Prandaj duhet të keni parasysh se largesa e mëngës me bicepsin duhet të jetë të paktën një gisht e lirshme.

Mos e ngrini jakën e bluzës

Trendi i ngritjes së jakës së bluzës ka marrë fund njëherë e përgjithmonë. Nuk kthehet më!  Ndaj mos e bëni këtë gafë.

Mos vishni logo të mëdha

Së fundmi është një trend që vendosen logo të mëdha në bluza. Filloi me Ralph Lauren dhe ka përparuar në markat e tjera. Logot në bluzat polo duhet të jenë sa më të vogla ndaj shmangni ato bluza që kanë një logo të madhe në gjoks. Nëse nuk e vishni si pjesë të uniformës suaj të punës, lini logot tek fëmijët.

Mos vishni një polo me xhaketë sportive

Disa meshkuj mendojnë se ata duken "sportisht" të zgjuar me një polo dhe një xhakete sportive. Pa marrë parasysh se në çfarë situate jeni, një xhaketë sportive gjithmonë do të duket më mirë me një këmishë.

Pak histori për bluzën Polo:

Ndërsa historia e saktë e këmishës me mëngë të shkurtra që vjen në një formë klasike dhe sportive, është e pasigurt, shumica besojnë se ajo u zhvillua fillimisht në vitet 1920 nga ylli i tenisit Rene Lacoste. Sidoqoftë, historianët e kanë shënuar atë që nga mesi i viteve 1800 në Manipur të Indisë.

Thuhet se ushtarët e ushtrisë britanike dëshmuan një ndeshje polo nga vendasit dhe e morën atë për të hapur klubin e parë polo në botë, ku ky sport u popullarizua në të gjithë Indinë. Në atë kohë, shumica e tyre mbanin këmisha me mëngë të gjata të bëra me pambuk të trashë me jakë të gjerë, por për shkak të nxehtësisë dhe sikletit, filluan të lidhnin butona me jakën e këmishës për të mos lejuar që ata të ju binin në fytyrë kur kalonin me kuaj. Kur ata u kthyen në Britani, ata futën polo në atdheun e tyre në 1862.

Gjatë një udhëtimi në Angli më 1896, John E. Brooks, trashëgimtar i amerikaneve Brooks Brothers Brokers, mori pjesë në një lojë polo dhe vuri re butonin poshtë jakës në këmishat e lojtarëve. Duke menduar se ishte një ide e shkëlqyer, ai ia tregoi idenë gjyshit të tij dhe filluan të futnin një këmishë të re. Edhe pse "këmisha me mëngë" ka evoluar për të përfaqësuar një veshje të ndryshme në tërësi, Brooks Brothers tregojnë ende disa nga këmisha e tyre OCBD si këmishën "Original Polo".  

Ditari politik

Të fundit