Pse nuk nisën bisedimet për anëtarësim në BE, ish-ministri i Brendshëm teknik: E kuptuan se politika e Ramës ishte demagogji

Ish-ministri i Brendshëm teknik, Dritan Demiraj, i cili prej kohësh jeton në ShBA, ka analizuar refuzimin që mori Shqipëria edhe këtë herë në samitin e javës që shkoi në Bruksel, për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE.

Sipas Demirajt, BE dhe sidomos Gjermania, Franca, Holanda, Danimarka e kuptuan se sjellja dhe politika e Ramës ishte një demagogji.

“Qeverisja e Ramës nuk e beson kurrë atë që thotë, ai befasohet kur të tjerët e befasojnë, duke i thënë të vërtetën në sy që të fitosh besimin e vendeve anëtare të BE, fillo të heqësh dorë nga të folurit si “lider botëror”dhe bëj detyrat që të kemi caktuar prej 4 vjetësh dhe mos bëjë rolin e “prostitutës politike” duke shantazhuar partnerët strategjik me krijimin e aleancave neo-sllave!!!”, shkruan ish-ministri.

Reagimi i plotë: