Rajoni

Greqia në pritje të kthimit të turistëve, vende të tjera planifikojnë forcimin e masave anti-Covid

Greqia në pritje të kthimit të turistëve, vende të
Foto ilustruese

Greqia po përgatitet të presë turistët. Kështu raporton BBC, ndërsa thekson se në disa vende pritet t'i lehtësojnë masat gjatë sezonit turistik verore dhe të tjera kanë planifikuar t'i forcojnë.

Greqia është ndër ata që varen shumë nga turizmi dhe kërkon të hapet për vizitorët e huaj që janë vaksinuar ose që janë pajisur me testin negativ të bërë gjatë orëve të fundit. Me rritjen e rasteve me koronavirus, situata në Europë është e pasigurt.

"Gjatë gjithë dimrit, ne kemi qenë duke përgatitur anije në mënyrë që turistët të vijnë. Ne do të jemi gati kur të hapen kufijtë dhe ne mund të mirëpresim të gjithë mysafirët në të gjithë botën", tha një prej pronarëve të anijeve në ishujt helenë.

Të fundit