“S`luftohet pandemia me aplikacion”, Alfred Lela: Të zhvendoset “check up-i”, ta çojë për testin e koronavirusit

Analisti Alfred Lela, i ftuar në studion e “Real Story”, th se qeveria e ka të lehtë të menaxhojë krizë, edhe pa nxjerrë policinë dhe ushtrinë në rrugë. Lela tha se qeveria ka sistemin “Tims”, ku regjistrohen të dhënat e çdo personi që hyn dhe del nga doganat shqiptare. Kështu, qeveria mund të krijonte një karantinë “virtuale” dhe i lajmëron këta persona.

“Pandemitë nuk zgjidhen me aplikacione. Nuk kanë autoritetet listën. TIMS-i i ka. Krijon grimasën e shtetrrethimit. Të krijosh përshtypjen se po krijon një gjë, por shpëton njerëzit. Në këtë moment fut në punë kufizimin, por mos bëj sikur po bën kufizime. Deri para pak ditësh zoti Rama dhe shpurra e tij thonin që s’ka asgjë”.

“Kryeministri i një vendi që është me Italinë dhe ka marrëdhënie tregtare, njerëzore, publike, kontakte nuk mund të presë deri këtë të hënë që kemi një problem. Kjo është ajo që bën qeveria. Qeveria merr TIMS-in dy tre javë më parë dhe krijon një karantinë virutale dhe i lajmëron, hap pavionet, spitalet dhe karantinën dhe i teston. A janë testuar këta njerëz?”

“Thotë a je testuar ti? Po të kapa që nuk je vetëkarantinuar do të vë gjobë 5 mijë euro. Kjo është qesharake. është spektakël, një aplikacion i Policisë që kushedi sa ka kushtuar. Të zhvendos check-up shumë të shtrenjtë le ta çojë për testin e check- up të pandemisë.”- tha Lela.

Gjithashtu, analisti Lela u shpreh se në këtë situatë, ku për hir të pandemisë, nuk duhet të bëjmë sikur nuk ka probleme. “Kam një shqetësim mbi të cilën që Vasjari e gjen tek shoqëria, fajëson opozitën por kam disa shenja që më çojnë tek dyshimet tek qeveria që është menaxhere e shoqërisë. Pra për hir të një konsensusi të rrejshëm në buzë të pandemisë nuk duhet të bëjmë sikur nuk ka probleme. Nuk duhet ta lejojmë qeverinë t’i mshojë”.

“Unë po e ndiqja drejtorin e Policisë është fantastike mungesa jo e seriozitetit po stili i përhershëm që e kanë marrë nga lart dhe e ushtrojnë edhe poshtë. A kemi ne nevojë të dalim rrugëve, a zgjidhen këto gjëra me aplikacione. A zgjidhen me aplikacione problemet me pandeminë”, tha Alfred Lela.