Zgjedhjet lokale në Hungari, partia e Orban humb shumë qytete, bashkë me Budapestin

epa07919055 Newly elected Mayor of Budapest Gergely Karacsony (R), candidate of most of the oppositional parties speaks during the parties' event after the nationwide local elections in Budapest, Hungary, 13 October 2019. EPA-EFE/Zoltan Balogh HUNGARY OUT

Hungaria shkoi të dielën në zgjedhjet lokale dhe nga rezultat doli që partia populiste e djathtë Fidesz ka humbur shumicën e bashkive.

E ndodhur në pushtet prej gati 10 vitesh, partia e kryeministrit Viktor Orban ka humbur edhe kryeqytetin, Budapestin.

Kreu i deritanishëm i bashkisë, Istvan Tarlos, mori  44,3 % të votave, kurse rivali i tij nga qendra opozitare e majtë, Gergely Karacsony mopri 50,5 %.

Edhe në Budapest, partia e Orban e ka humbur shumicën, pasi kundërshtarët që vijnë në radhët e opozitës kanë fituar zgjedhjet në 13 nga 23 qarqet zgjedhore.