Flash News

Bota

Nikki Haley mposht Donald Trump në Uashington DC

Nikki Haley mposht Donald Trump në Uashington DC

Nikki Haley ka mundur Donald Trumpin në zgjedhjet paraprake republikane në Uashington, shkruan BBC.

Kjo është fitorja e saj e parë ndaj ish-presidentit në fushatën e vitit 2024 për t'u bërë kandidate presidenciale republikane.

Ajo humbi në Karolinën e Jugut, shtetin e saj të lindjes. Haley është gruaja e parë që fiton një zgjedhje paraprake republikane në historinë e SHBA.

Trump megjithatë ka një epërsi të madhe ndaj Haley dhe ka të ngjarë të përballet me Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit.

Haley, një ish-ambasadore e SHBA-së në OKB, fitoi 62.9% të votave, ndërsa Trump 33.2%.

Të fundit