Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se përhapja e koronavirusit në nivelin global u ngadalësua gjatë javës së kaluar, megjithëse numri i vdekjeve vazhdoi të rritet. OBSH tha se, megjithëse më parë kishte vërejtur një trend në rënie të numrit të infeksioneve të reja, Europa është ende midis rajoneve me pjesën më të madhe të rasteve të reja të sëmundjeve dhe vdekjeve të reja

■ Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë Philip Kosnett tha se Ambasada Amerikane do vazhdojë të mbështesë Kosovën dhe Serbinë në zbatimin e marrëveshjes së Uashingtonit. “Nëse shikoni në hartën e Ballkanit, Kosova është në mes të hartës. Fqinjët e Kosovës kanë nevojë për Kosovën po aq sa Kosova ka nevojë për fqinjët e saj", tha Kosnett.

■ Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se "muslimanët po përballen me një fushatë linçimi dhe urrejtjeje që kryhej para Luftës së Dytë Botërore kundër hebrenjve në Evropë". Ai tha se në disa vende evropiane islamofobia është shndërruar në një politikë që mbrohet në nivel presidenti.

■  Ndahet nga jeta legjenda e futbollit, Diego Maradona. Lamtumirë kampion!

■ Zyrtari më i lartë i refugjatëve i OKB-së tha të mërkurën se rritja e infeksioneve të koronavirusit kishte përkeqësuar një efekt anësor toksik të pandemisë: abuzimi i grave dhe vajzave refugjate.

■ Një prodhues shtetëror i vaksinave në Kinë ka paraqitur një kërkesë për të shitur vaksinat në vend përpara se të ketë përfunduar provat.

■ Presidenti i zgjedhur Joe Biden u bëri thirrje amerikanëve të heqin dorë nga tubimet e Festës së Falënderimeve për të shmangur përhapjen e virusit dhe përshkroi planet e familjes së tij për të qëndruar larg. "Ne të gjithë kemi një rol për të luajtur në mposhtjen e kësaj krize," tha Biden.

■  Prova e vaksinës së AstraZeneca vuajti nga gabime të shumta në të dhëna dhe dozim. Problemet mund të nënkuptojnë se vaksina e kompanisë nuk do të jetë një nga ato që vihen në dispozicion herët.

■  Presidenti Trump fali ish-këshilltarin e Sigurisë kombëtare Michael Flynn, i cili dy herë ishte deklaruar fajtor për mashtrim të FBI.

■  Një provë veshjesh nga oficerët e policisë kufitare franceze, që testojnë procedurat e imigracionit përpara afatit për një marrëveshje tregtare pas Brexit midis Britanisë dhe Bashkimit Europian, rezultoi në një bllokim trafiku prej pesë miljesh në Kent, në Anglinë e Jugut, deri në hyrjen e Eurotunelit, e cila lidh vendin me Francën.

■  Dukshëm e dobët dhe e frikësuar, Loujain al-Hathloul, aktivistja, e cila bëri fushatë për të drejtën e grave për të drejtuar makinën, u paraqit para një gjykatësi saudit dje për të mësuar se çështja e saj po transferohej në një gjykatë speciale për terrorizëm dhe krime të sigurisë kombëtare, tha familja e saj.

■  Irani la të lirë një studiuese britaniko-australiane, Kylie Moore-Gilbert, e ndaluar që nga viti 2018 me akuzat e spiunazhit, në një shkëmbim të të burgosurish për tre burra iranianë që ishin mbajtur jashtë vendit, raportoi media zyrtare e lajmeve të Iranit.

Ditari politik

Të fundit