Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

Disa masa për të luftuar pandeminë kanë përkeqësuar nivelin e pabarazisë në Europë dhe Azinë Qendrore, thuhet në një raport të organizatës për të drejtat e njeriut, bëri me dije Amnesty International.

Universiteti i Oksfordit tha të martën se kishte ndaluar provën e vaksinës AstraZeneca te femijët dhe adoleshentët në Mbretërinë e Bashkuar, pasi pret të analizojë më shume të dhëna për rastet me mpiksje gjaku te të rriturit.

Britani, ndalohet vaksinimi me AstraZeneca për moshën nën 30-vjeç

Tri javë pasi pezulloi fushatën e vaksinimit, Nepali ka filluar administrimin e injeksioneve përsëri, falë një dhurate dozash nga Kina.

Një variant shumë infektiv i koronavirusit që u identifikua për herë të parë në Britani është bërë burimi më i zakonshëm i infeksioneve të reja në Shtetet e Bashkuara.

Një 28-vjeçar vdiq në Filipine pasi policia e detyroi të bënte 300 ulje-ngritje si dënim për thyerjen e rregullave të bllokimit.

Administrata e Biden tha se do të rifillojë ndihmën për palestinezët, duke përmbysur një politikë të epokës Trump.

Partia mjedisore e krahut të majtë të Groennlandës, Inuit Ataqatigiit, fitoi një fitore në zgjedhjet e përgjithshme të martën, pasi bëri fushatë kundër zhvillimit të një miniere të diskutueshme të mineraleve të rralla, pjesërisht e mbështetur nga Kina.

Ambasadori i Myanmar në Britani, Kyaë Zëar Minn, u la jashtë ambasadës së vet të mërkurën, me sa duket si hakmarrje për kritikën ndaj ushtrisë së vendit, e cila ka vrarë qindra njerëz që nga dëbimi i udhëheqësve civilë në shkurt.

Të fundit