Flash News

Bota

Rusia do të shpërblejë pilotët e përfshirë në incidentin me dron amerikan

Rusia do të shpërblejë pilotët e përfshirë në

Pilotët luftarakë rusë të përfshirë në incidentin me dronin amerikan që urrëzua, do të marrin çmime shtetërore, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Ky veprim duket se sinjalizon synimin e Moskës për të miratuar një qëndrim më agresiv ndaj fluturimeve të ardhshme të vëzhgimit të SHBA.

Ushtria amerikane tha se hoqi dorë nga Forca Ajrore MQ-9 Reaper në Detin e Zi të martën pasi një palë avionë luftarakë rusë hodhën karburant mbi dronin e vëzhgimit dhe më pas njëri prej tyre goditi helikën e tij ndërsa ai po fluturonte në hapësirën ajrore ndërkombëtare.

Moska ka mohuar që avionët e saj luftarakë kanë goditur dronin, duke pretenduar se ai është rrëzuar gjatë një manovre të mprehtë. Ai tha se avionët e saj luftarakë reaguan ndaj një shkeljeje të zonës së ndalim-fluturimit që Rusia ka krijuar në zonën afër Krimesë në mes të luftimeve në Ukrainë.

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu lavdëroi pilotët për pengimin e fluturimit të dronit në zonën që Moska e ka ndaluar për fluturime. Ministria e Mbrojtjes tha se ndalimi ishte “në përputhje me normat ndërkombëtare”.

Të fundit