Flash News

Bota

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Forcat ruse dhe separatiste po i drejtohen qyteteve të Donetskut ende nën kontrollin ukrainas, pasi siguruan Lysychansk për të marrë pothuajse të gjithë rajonin e Luhanskut, duke përjashtuar disa “xhepa” të rezistencës.

Të paktën një person u vra dhe shtatë u plagosën kur forcat ruse bombarduan Sloviansk, tha administrata ushtarake e qytetit.

Lufta e Rusisë do të jetë një prioritet në takimin e ministrave të jashtëm të G20 këtë javë, me paralajmërimin e SHBA-së se nuk është koha për biznes si zakonisht me Moskën.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken nuk ka në plan të ketë një takim kokë më kokë me homologun e tij rus, duke thyer traditën. Megjithatë, ai do të takohet me ministrin e Jashtëm kinez Wang Yi për një "shkëmbim të sinqertë" mbi përgjigjen e Pekinit ndaj luftës në Ukrainë.

Ndërsa rreth 2 milionë tonë grurë po korren në rajonin jugor të Zaporizhzhia të kontrolluar nga forcat ruse, sipas kreut ushtarak të zonave të pushtuara nga Rusia atje. Kjo vjen pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi se deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecin në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte të bllokuara. Çështja e sigurisë ushqimore do të jetë gjithashtu një temë kryesore e diskutimit në takimin e ministrave të jashtëm të G20.

Një grup i ri masash ekonomike që synojnë mbështetjen e ushtrisë ruse kaloi votimin e parë në dhomën e ulët të parlamentit të Rusisë. Nëse miratohen masat, personat juridikë në Rusi nuk do të jenë në gjendje të refuzojnë kontratat me forcat e armatosura ruse, duke riformuar në mënyrë efektive industrinë ruse në mbështetje të pushtimit të Ukrainës dhe duke e vendosur vendin në një bazë të ekonomisë së luftës.

Zelensky ka thënë se rindërtimi i Ukrainës duhet të shkojë përtej "restaurimit të mureve që kishim dhe që u shkatërruan nga sulmet". Ai tha se Ukraina "duhet të bëhet vendi më i lirë, më modern dhe më i sigurt në Evropë.

Burimi: CNN

Të fundit