Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha: Akti terrorist i falangave Serbe kishte një sfond të parapërgatitur nga Rama dhe Vuçiç

Berisha: Akti terrorist i falangave Serbe kishte një sfond të

Kreu i demokratëve Sali Berisha deklaroi se sulmi nga agresorët serb në veri të Kosovës kishte një sfond të parapërgatitur nga kryeministri Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç.

Berisha shtoi se Rama kërkoi mbledhjen e Konferencës Ndërkombëtare për Kosovën e Serbinë pasi kjo ishte një tezë e shtruar nga vetë Vuçiç.

“Në këtë situatë suicidi politik të Edi Ramës, ai është bërë shumë i rrezikshëm për rajonin. Shumë i rrezikshëm për Shqipërinë. Skenari, akti terrorist që kryen falangat terroriste në Banjskë të Zveçanit, kishte një begraund të parapërgatitur nga Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç.

Burimet nga Kombet e Bashkuara, bëjnë me dije se në sallat e kësaj selie, në një takim jopublik, dy kryeministrat, përveç atij të Serbisë, kanë paraqitur kërkesa që komunat me shumicë serbe në veriun e Kosovës, të vendosen nën kontrollin e KFOR-it.

Pse del Edi Rama, thoni ju? Edi Rama del se me datën 24 shtator, në orën 11, sapo u mor vesh vrasja e policit në krye të detyrës, Edi Rama vrapoi me të madhe të kërkojë konferencën ndërkombëtare për Kosovën. Tezë kjo e diskutuar dhe sugjeruar edhe në këtë mbledhje.

Kërkesë kjo e paraqitur direkt nga Aleksandër Vuçiç, kërkesë kjo e paraqitur nga terroristët e Listës Serbe, para Edi Ramës”, deklaroi Berisha.

Të fundit