Flash News

Ditari i Opozitës

Autori amerikan: Ish-presidenti Berisha tregon se si Soros depërtoi në vendin e tij

Autori amerikan: Ish-presidenti Berisha tregon se si Soros depërtoi në

Shkrimtari amerikan, Matt Palumbo tregon me detaje se si ish kryeministri Sali Berisha është përballur me filantropin e njohur George Soros pas depërtimit të këtij të fundit në Shqipëri.

Këto rrëfime zënë vend të rëndësishëm në librin e Palumbos “Njeriu prapa perdes: Brenda rrjetit sekret të George Soros".

Sipas shkrimtarit, Berisha, një kritik i Soros e kuptoi shpejt se miliarderi synonte të shfrytëzonte një Shqipëri të re të lirë dhe fillimisht u paraqit si një filantrop, duke financuar ndërtimin e spitaleve dhe shkollave.

Sipas tij, Berisha është sot viktimë e ndikimit të Soros në Shtëpinë e Bardhë, pasi një vit më parë u shpall ‘non grata’ nga DASH, ndonëse deri tani nuk janë publikuar prova për implikimin e tij për korrupsion.

Shkrimi i plotë:

Përpara se të mbaja një fjalim për librin tim "Njeriu prapa perdes: Brenda rrjetit sekret të George Soros" në mars, më shoqëroi Sali Berisha, ish-presidenti shqiptar (1992–1997) dhe kryeministër (2005–2013) i cili e udhëhoqi vendin për të dalë nga komunizmi dhe betejat e të cilit me Sorosin i hasa në kërkimin tim.

Berisha ishte presidenti i parë jokomunist i vendit që kur hyri demokracia dhe u ndikua shumë nga ekonomia e Ronald Reganit në riformimin e vendit. Deri kohët e fundit ai ishte kreu i Partisë Demokratike të Shqipërisë së krahut të djathtë (një pozicion që mund ta rifitojë), e cila aktualisht është në opozitë parlamentare ndaj partisë socialiste në pushtet.

Siç shpjegon Berisha për takimet e tij të para me Sorosin, miliarderi synonte të shfrytëzonte një Shqipëri të re të lirë dhe fillimisht u paraqit si një filantrop, duke financuar ndërtimin e spitaleve dhe shkollave, ndër të tjera aktivitete të financuara nga OJQ-të e tij. Natyrisht, për Sorosin, në fund të fundit gjithçka ka të bëjë me fitimin e pushtetit të tij, gjë që Berisha e mësoi shpejt.

Një kritik i zëshëm i Soros, Berisha është viktimë e ndikimit të Soros në Shtëpinë e Bardhë Biden. Në maj të vitit të kaluar, Sekretari i Shtetit Anthony Blinken e ndaloi Berishën të hynte në SHBA, duke e sanksionuar atë për pretendime të dyshuara për korrupsion që datojnë më shumë se një dekadë më parë.

Është e diskutueshme pse një president si Barack Obama, nuk do të kishte ndërmarrë tashmë veprime nëse do të kishte ndonjë provë për këto akuza. Asnjë detaj apo provë mbështetëse nuk u dha nga Blinken dhe Berisha ka këmbëngulur se ka "zero prova" pas akuzave për korrupsion, duke pohuar se ndalimi i SHBA-së bazohej në dezinformata nga media të mbështetura nga Soros.

Përgjegjës për dhënien e fakteve mbi korrupsionin e supozuar të Berishës në Departamentin e Shtetit është Instituti East-Ëest Management. Instituti drejtohet nga një grua e quajtur Delina Fico e cila ka titullin Drejtoreshë e Shoqërisë Civile. Instituti është një nga dy grupet e krijuara nga Soros (tjetri është Universiteti i Evropës Qendrore) . Fico dikur ishte fejuar me Ramën dhe më pas u martua me Bledi Çuçin, një nga aleatët më të ngushtë të Ramës.

Kongresmeni Zeldin (PR) iu referua lidhjeve me Sorosin kur i bëri pyetje Blinkeni gjatë një mbledhjeje të Komitetit për Punët e Jashtme në Dhomën e Ulët të Kongresit në qershorin e kaluar rreth sanksioneve drastike që dolën ‘me sa duket, nga hiçi’.

‘Çfarë informacioni specifik mund të ndani me Komitetin për të përligjur këtë lëvizje dramatike?’, e pyeti Zeldin. Blinken mohoi të kishte komunikim me Sorosin, por tha se nuk mund të fliste për këdo tjetër në Departamentin e Shtetit. Kur u këmbëngul te provat për korrupsionin, Blinken tha se ishin ndjekur të gjithë protokollët e duhur, por sërish pa dhënë prova për korrupsion.

Donald Blinken ishte ambasador i SHBA-së në Hungari nga viti 1994 deri në 1998, pikërisht kur Soros po hapte dyqanin atje, dhe ai dhe gruaja e tij kishin lidhje të ngushta me qeverinë socialiste. Blogu i përditshëm Hungarez Spectrum, i cili krenohet me Sorosin mes donatorëve të tij, e festoi Blinken si një sekretar të mundshëm të shtetit pas zgjedhjeve të vitit 2020, sepse "Hungaria nuk do të harrohet në katër ose ndoshta tetë vitet e ardhshme në Uashington". Pasi Blinken u konfirmua si sekretar i shtetit, gazeta hungareze Magyar Nemzet e quajti atë "lajm të madh për George Soros".

Pra, në përmbledhje, ne kemi një kritik të Sorosit, i cili i rezistoi ndikimit të tij të sanksionuar nga një mik i familjes së Soros, të cilit iu dhanë akuzat nga ish-i fejuari i kreut të Partisë Socialiste, bashkëpunëtor i Soros, që Berisha kundërshton. Aq e qartë është e vërteta këtu sa vetëm një liberal mund ta hedhë poshtë atë si një "teori konspiracioni".

Me sa duket, Blinken nuk mund të flasë në emër të askujt tjetër në Departamentin e Shtetit kur bie fjala për lidhjet e tyre me Soros, madje as në emër të vetë babait të tij.

I ati i Antony, Donald Blinken, dhe gruaja e tij Vera financuan Arkivat e Shoqërisë së Hapur Vera & Donald Blinken në Universitetin e Evropës Qendrore (ECU), e cila përmban një koleksion dixhital të dokumenteve historike hungareze. Në një raport të Soros Foundations Netëork më 2002, babai i Blinken renditet i treti në listën e Bordit të të Besuarve, pas kryetarit Soros dhe Aryeh Neier.

Donald Blinken ka qenë Ambasador i SHBA në Hungari nga 1994 deri më 1998, pikërisht kur Soros po përgatiste terrenin atje, dhe ai e gruaja e tij kishin lidhje të ngushta me qeverinë socialiste.

Blogu i përditshëm Hungarian Spectrum, i cili përmend Sorosin midis donatorëve të tij, ishte entuziast për Blinken si Sekretar Shteti i mundshëm pas zgjedhjeve më 2020, sepse ‘Hungaria nuk do të lihej në harresë gjatë katër apo ndoshta tetë viteve të ardhshëm në Ëashington’.

Pasi Blinken u konfirmua si Sekretar Shteti, gazeta hungareze Magyar Nemzet e quante ‘lajm i madh për George Soros’.

Për ta përmbledhur, kemi një kritik të Sorosit që i rezistoi ndikimit të tij, i sanksionuar nga një mik familjeje i Sorosit të cilit iu ofruan akuzat nga bashkëpunëtorja e Sorosit, ish e fejuar e kreut të Partisë Socialiste që Berisha e kundërshton. Kaq e dukshme është e vërteta këtu sa që vetëm një liberal mund ta refuzojë si ‘teori konspirative’.

 

Të fundit