Flash News

E SHPJEGUAR

Opozita protestë brenda dhe jashtë sallës për skandalin ‘McGonigal’, PS zbut tonet. Ç’ndodhi sot në Kuvend

Opozita protestë brenda dhe jashtë sallës për skandalin

Edhe këtë të enjte, seanca plenare në Kuvend u shoqërua me mjaft debate mes opozitës dhe mazhorancës, ndërsa jashtë saj u mbajt një tjertër protestë e thirrur nga opozita.

Opozita protestë brenda dhe jashtë sallës për skandalin

Përjashtimi i 8 deputetëve të PD,  përfshirë edhe kryetarin Sali Berisha, shkaktoi tension në oborrin e parlamentit, pasi garda nuk i lejoi të hynin në sallë, pas vendimit të sekretariatit të etikës javën e shkuar.

Ata iu bashkuan protestës përballë Kuvendit.

Opozita protestë brenda dhe jashtë sallës për skandalin

I ndodhur mes protestuesve, kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha tha se mazhoranca po shkel të drejtën kushtetuese të deputetëve dhe po pengon ngritjen e komisioneve hetimore.

Berisha paralajmëroi Kryeministrin Edi Rama dhe kreun e grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla se do të mbajnë përgjegjësi personale për vendimin që pritet të marrë Gjykata me 3 Mars për lidershipin e Partisë Demokratike.

Demokratët e mbetur në sallë këmbëngulën për ndryshimin e rendit të ditës, duke kërkuar që kryefjalë të ishte skandali McGonigal, por socialistët e rrëzuan me shumicë vote kërkesën e tyre.

Po ashtu, ata bllokuan përsëri foltoren duke kërkuar ngritjen e një komisioni hetimor për çështjen McGonigal.

 Edhe socialistët kishin gati një hap pas. Komisioni hetimor që refuzohej deri në miratimin e ligjit të ri, këtë herë u trajtua si një kërkesë ende e hapur. 

Nga ana tjetër, kreu i PD, Berisha tha se nëse vendimi i Gjykatës (në 3 mars) nuk do të ishte i drejtë, ai dhe qytetarët do të futeshin në Kuvend për 3 minuta. Me deklaratën e tij, Berisha sfidoi kreun e grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, i cili tha se pas 3 marsit (dita e gjyqit) PD do të jetë ndryshe.

Opozita protestë brenda dhe jashtë sallës për skandalin

Ndërkohë me datë 2 Mars është parashikuar të zhvillohet për 23 orë e 20 minuta mocioni me debat për çështjen “McGonigal”, ku dhe Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar se do të jetë i pranishëm.

Të fundit